– W tej kadencji będę radnym niezależnym – mówi Szymon Widera, który do Rady Miejskiej dostał się z list DWS. Powód? Poparcie, którego stowarzyszenie w drugiej turze wyborów udzieliło kandydatowi PiS Robertowi Warwasowi. Z tego samego powodu ze stowarzyszenia Razem dla DG odchodzi Piotr Zieliński.

W Dąbrowie Górniczej o miejsce w 25-osobowej Radzie Miejskiej walczyło 243 kandydatów. Mandat zdobyło 9 radnych klubu SLD Lewica Razem, 6 radnych PiS, 4 radnych Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska oraz Nowoczesna), 3 radnych Dąbrowskiej Wspólnoty Samorządowej, 2 radnych Razem dla DG, a także jeden radny Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej.

Okazuje się jednak, że dwóch radnych nie będzie reprezentować stowarzyszeń, z których list dostało się do Rady Miejskiej. Jednym z nich jest Szymon Widera, który jeszcze przed drugą turą wyborów zawiesił swoje członkostwo w Dąbrowskiej Wspólnocie Samorządowej, o czym poinformował na profilu społecznościowym. Powód?

– Powodem mojej decyzji było poparcie przez Edwarda Bobera (lidera DWS – przyp. red.) w drugiej turze wyborów prezydenckich przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości Roberta Warwasa i brak oświadczenia zarządu DWS o pozostawaniu neutralnym – tłumaczy swoją decyzję Szymon Widera.

Radny, który w wyborach otrzymał 587 głosów, poinformował nas, że w obecnej kadencji będzie radnym niezależnym. Oznaczać to może, że w Radzie Miejskiej może nie być klubu DWS, ponieważ potrzeba do tego co najmniej trzech radnych.

Drugim radnym, który opuścił stowarzyszenie, z list którego dostał się do Rady Miejskiej, jest Piotr Zieliński. To jego pierwsza kadencja w dąbrowskiej radzie. Podobnie jak w przypadku Szymona Widery, jego decyzja ma związek z poparciem przez Katarzynę Zagajską, prezes stowarzyszenia Razem dla DG, kandydata PiS w drugiej turze wyborów. Czy Zieliński zamierza zostać radnym niezależnym, a może jednak zasili klub SLD Lewica Razem albo Koalicji Obywatelskiej?

– Nie podjąłem jeszcze decyzji, ale „serce zawsze miałem po środku lub lewej stronie. Dodam, że od ponad trzech lat działałem w stowarzyszeniu „Zielony Gołonóg” które założyłem – jestem społecznikiem i najważniejsza jest dla mnie praca na rzecz miasta i mieszkańców – mówi Piotr Zieliński.

POLECAMY TAKŻE: 

Marcin Bazylak: Przez kolejne 5 lat będziemy wspólnie zmieniać Dąbrowę Górniczą