Wszechstronnie utalentowana studentka Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureatka wielu konkursów i pasjonatka muzyki. Poznaj 23-letnią Basię Dratwińską z Sosnowca.

Basia Dratwińska to niezwykle utalentowana 23-latka pochodząca z Sosnowca, związana z muzyką od najmłodszych lat. Od 5 roku życia kształci się muzycznie. Już jako małe dziecko uczęszczała do Przedszkola Muzycznego. Kolejne kroki w swojej muzycznej edukacji stawiała w znanej Szkole Muzycznej im. Jana Kiepury I i II stopnia w Sosnowcu, gdzie uczyła się grać na fortepianie oraz trenowała wokal klasyczny. Studiuje wokalistykę jazzową na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Beaty Bednarz, gdzie ze świetnym wynikiem ukończyła licencjat, a obecnie kontynuuje naukę na studiach magisterskich.

Od najmłodszych lat swoją przyszłość wiązała z muzyką. Brała udział w niezliczonej ilości warsztatów muzycznych i wokalnych (z udziałem najlepszych polskich muzyków), takich jak: Blues nad Bobrem – masterclass Magdy Piskorczyk, Kreatywne Warsztaty Wojtka Pilichowskiego w Gomunicach, Warsztaty Muzyczne Jaworki – Muzyczna Owczarnia (nagrała autorski utwór, który znalazł się na płycie wydanej z okazji 20-lecia istnienia Muzycznej Owczarni w Jaworkach, miejsca kultowego dla wszystkich młodych muzyków), Voicingers w Żorach, Warsztaty Jazzowe Puławy, Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne PoluZone w Jaworznie i wielu, wielu innych.

Basia Dratwińska - fot. mat. pras.
Basia Dratwińska – fot. mat. pras.

„Kiedy śpiewam, nie wątpię”

We współpracy z zaprzyjaźnionym producentem i pianistą, Nikodemem Sikorskim (również studentem AM w Katowicach), z którym jako Basia Dratwińska Sextet zagrali pierwszy wspólny koncert na ubiegłorocznej Bielskiej Zadymce Jazzowej, stworzyła autorski materiał na debiutancką płytę. Album „Naprawdę” ukazał się 24 lutego. Zawiera dziesięć utworów skomponowanych i napisanych przez młodą artystkę. – „Naprawdę” to pierwszy krok, konfrontacja osobowości, masa radości, spontaniczności i ostatecznie NAPRAWDĘ zgrabnie okiełznanego chaosu. Cieszymy się, że to się dzieje NAPRAWDĘ – mówi Basia Dratwińska.

Ich muzyka to miks jazzu, popu, soulu, R&B i funku, połączony z elektronicznymi brzmieniami, zarówno współczesnymi, jak i vintage’owymi, inspirowanymi latami 70-tymi i 80-tymi. – Przy produkcji płyty moim celem była fuzja na wielu płaszczyznach. Postanowiłem połączyć instrumenty elektroniczne z akustycznymi, popowe konstrukcje utworów z jazzowymi improwizacjami, współczesne trendy z brzmieniami retro – podkreśla Nikodem Sikorski, producent.

Bo we mnie jest jazz

Na debiutanckim albumie sosnowiczanki usłyszeć można pieszczący uszy jazz, klasyczny i współczesny, sięgający do korzeni i wyznaczający nowe kierunki. Artystka nie boi się przeróżnych poszukiwań, dźwiękowych podróży i eksperymentów. Płyta pełna jest wysokiej jakości muzycznego przekazu i nowatorstwa, które trafiają do młodych odbiorców. Porywa i zachwyca swoją dojrzałością, świetnymi kompozycjami pełnymi jazzowej tradycji, nowoczesności i młodzieńczego entuzjazmu, który przenosi słuchaczy w cudowny świat muzyki.

Wszystkie utwory dostępne są w serwisach internetowych YouTube, Spotify i Tidal od 25 lutego. Całość powstała w pół roku, dzięki współpracy młodych artystów: Basia Dratwińska – wokal, chórki, teksty, linie melodyczne, Nikodem Sikorski – produkcja, aranżacja nagrań, miks, instrumenty klawiszowe, Jakub Byczek – gitara elektryczna, Mateusz Siry – gitara basowa, Paweł Stępień – perkusja, Fabian Klimanek – trąbka, Robert Wypasek – saksofon oraz Max Miszczyk – wokal w utworze „Późno’’.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania jest 10 debiutanckich albumów Basi Dratwińskiej pt. „Naprawdę”. Aby je zdobyć wystarczy tylko odpowiedzieć na poniższe pytanie:

Czym dla Ciebie jest muzyka?

Na odpowiedzi czekamy do 10 marca, do godz. 10:00. Najciekawsze odpowiedzi z uzasadnieniem nagrodzimy płytami. Zwycięzców o wygranej poinformujemy telefonicznie. Swoje zgłoszenia przesyłajcie na adres konkurs@twojezaglebie.pl, a w tytule wpisujcie „Basia Dratwińska”.

Pamiętajcie o umieszczeniu w treści wiadomości swojego imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Zgłoszenia bez tych informacji nie mogą wziąć udziału w konkursie.

Dołączcie również klauzulę o ochronie danych osobowych:

„Przystępując do konkursu Uczestnik akceptuje postanowienia niniejszego konkursu oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r., o ochronie danych osobowych.”