Na ten dzień mieszkańcy południowej dzielnicy Sosnowca czekali od lat. AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny.

W sobotę, 17 czerwca, odbyły się obchody stulecia działalności Amatorskiego Klubu Sportowego Niwka Sosnowiec. Podczas uroczystości odczytano list od prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, który gratulował jubileuszu i podkreślił, że pamięta niwczan z gry w drugiej lidze.

– Jako czynny zawodnik Zawiszy Bydgoszcz i Widzewa Łódź doskonale pamiętam dzielnie walczących zawodników Niwki w II lidze – napisał Zbigniew Boniek.

Jubileusz AKS-u zgromadził wielu byłych zawodników, trenerów i działaczy sosnowieckiego klubu. Nie zabrakło również nagród i odznaczeń.

AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ
AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ

Srebrne Odznaki Honorowe PZPN trafiły do Tadeusza Grędy i Kazimierza Rejdaka, zaś Brązowe – do Arkadiusza Chęcińskiego, Jana Czerniaka, Genowefy Kloc, Wiesława Micudy i Zbigniewa Mikołajowa. Złote Odznaki Honorowe ŚlZPN otrzymali Robert Chudy, Marek Hepo, Sławomir Knap, Roman Kuta, Tadeusz Laszkiewicz, Jacek Nawrot, Marek Pietrzak, Jarosław Skrzypek i Dariusz Wrona, z kolei Srebrne – Paweł Chudy, Marek Hamerlik, Arkadiusz Hepo, Marek Jędrszczyk, Arkadiusz Kloc, Tomasz Knap, Roman Kubiś, Marek Rajmund, Adam Rodzik, Waldemar Siwiński, Tomasz Wrocławek, Andrzej Wrona, Jacek Zabagło, Marcin Zapała i Zbigniew Zaporowski.

– Bardzo się cieszę, że tak liczne grono, które tworzyło historię tego klubu, przybyło na nasze uroczystości – powiedział prezes klubu Sebastian Szczeciński.

AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ
AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ

Na obchodach stulecia niweckiego klubu był także Józef Grząba, prezes Podokręgu Sosnowiec Śląskiego Związku Piłki Nożnej, dla którego AKS to bardzo ważny klub.

– Z AKS-em związany jestem już od ponad 46 lat. Teraz, kiedy jako działacz sportowy jeżdżę po kraju, moje nazwisko kojarzone jest z Niwką. Ludzie pytają o AKS i jest to bardzo miłe uczucie – podkreśla Józef Grząba.

AKS Niwka powstał w 1917 roku we wsi Niwka. Początkowo nosił nazwę Niweczanka, którą w 1932 zmieniono na Amatorski Klub Sportowy Niwka. W okresie II wojny światowej zespół brał udział w rozgrywkach o tytuł mistrza Zagłębia Dąbrowskiego. W latach 1971–1976 i ponownie w sezonie 1984/1985 występował w II lidze. Klub był wówczas sponsorowany przez kopalnię węgla kamiennego Niwka-Modrzejów oraz Wytwórnię Maszyn Górniczych. W 1985 roku przegrał w 1/16 finału z późniejszym zdobywcą Pucharu Polski GKS-em Katowice. W 2001 roku klub zmienił swoją nazwę na AKS Niwka Sosnowiec i teraz wrócił do poprzedniej.

ZOBACZ AKS Górnik Niwka na starych fotografiach 

AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ
AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ

Ciężkie czasy dla niweckiego sportu nadeszły, gdy likwidowana została kopalnia Niwka-Modrzejów.

– Był to dla nas bardzo trudny czas. Za wszelką cenę staraliśmy się jednak ratować ten klub. Udało nam się namówić miasto, aby przejęło obiekt, który dziś jest jednym z piękniejszych w Zagłębiu. Te trudne czasy to już na szczęście historia. Teraz trzeba patrzeć w przyszłość i cieszę się, że działacze klubu stawiają na młodzież – mówi Józef Grząba.

AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ
AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny – fot. MZ

Obecnie AKS Górnik Niwka występuje w sosnowieckiej Patrick A-klasie. Niestety podopiecznym Mariusza Grząby nie udało się awansować do okręgówki i tegoroczne rozgrywki zakończyli na trzecim miejscu. W ostatniej kolejce sosnowiczanie mieli się zmierzyć z MKS-em Sławków, ale rywale nie przyjechali i w zamian zagrali towarzysko z IV-ligową Sarmacją Będzin. Przypomnijmy, że przed tygodniem klub z królewskiego miasta również obchodził swoje stulecie istnienia.

Więcej o jubileuszu AKS Górnik Niwka Sosnowiec przeczytasz w piątkowym wydaniu tygodnika Twoje Zagłębie TV.