Miniony sezon w sosnowieckiej piłce nożnej był bardzo udany. Wszystko za sprawą trzech drużyn, które sprawiły wiele radości, nie tylko sobie, ale przede wszystkim kibicom.

Miniony sezon piłkarski w stolicy naszego regionu można uznać za niezwykle udany. Kibice nie mogli narzekać na nudę i z wypiekami na twarzach dopingowali swoje ulubione drużyny. Te odpłaciły się sportowymi sukcesami.

Zagłębie Sosnowiec świętuje awans do Ekstraklasy – fot. Wojciech Rejdych
Zagłębie Sosnowiec świętuje awans do Ekstraklasy – fot. Wojciech Rejdych

Awans Zagłębia Sosnowiec

Najwięcej emocji dostarczyli piłkarze Zagłębia. Ten sezon dla sosnowiczan był jak prawdziwy rollercoaster – były wzloty i upadki. Po pierwszej części sezonu mało osób wierzyło, że Zagłębiacy podniosą się i powalczą o coś więcej. Piłkarze pokazali jednak ogromną wolę walki. Rycerze wiosny z meczu na mecz prezentowali się coraz lepiej i zanotowali imponującą serię sześciu zwycięstw z rzędu. To zapewniło podopiecznym Dariusza Dudka miejsce w ekstraklasie. Kibice czekali na to 10 lat, ale w końcu się doczekali. Warto też dodać, że Zagłębie zakończyło sezon z największą liczbą zwycięstw u siebie. Ze Stadionu Ludowego bez punktów wracało aż jedenaście zespołów.

Czarni Sosnowiec z prezydentem Sosnowca - fot. Wojciech Rejdych
Czarni Sosnowiec z prezydentem Sosnowca – fot. Wojciech Rejdych

Wicemistrzostwo Polski piłkarek Czarnych

Bardzo udany sezon miały również piłkarki Czarnych Sosnowiec. Podopieczne Grzegorza Majewskiego pokazały pazur i wywalczyły wicemistrzostwo Polski. Sosnowiczanki ciężko pracowały na ten sukces i przypomniały wszystkim, że kiedyś to one były potęgą w kobiecej piłce. Drugie miejsce w lidze, to niejedyne osiągnięcie piłkarek z Sosnowca. Warto też dodać, że Zagłębianki dotarły do finału Pucharu Polski, pokonując m.in. ekipę z Konina. W finale lepszy był jednak Górnik Łęczna, który wywalczył w tym sezonie dublet.

AKS Górnik Niwka Sosnowiec – fot. MZ

Odbudowa i awans AKS-u

Nie należy też zapominać o jeszcze jednym klubie z Sosnowca, który powoli odradza się. Pod koniec ubiegłego roku, po wielu zawirowaniach, los AKS Górnik Niwka Sosnowiec nie był pewny. Stery w klubie przejął Paweł Niedzwiedzki, który wyznaczył sobie dwa cele – usystematyzowanie sytuacji klubu pod względem organizacyjnym i awans zespołu do ligi okręgowej. Oba cele zostały osiągnięte. Wierni kibice z południowej dzielnicy Sosnowca swym głośnym dopingiem wspierali swoich lokalnych ulubieńców, a ci odwdzięczyli im się zasłużonym, choć wywalczonym dopiero w ostatniej kolejce, awansem.

AKS Górnik Niwka Sosnowiec - fot. MZ
AKS Górnik Niwka Sosnowiec – fot. MZ

Z sukcesów sosnowieckich drużyn zadowolony jest prezydent Arkadiusz Chęciński. – Sosnowieccy sportowcy są przykładem, że ciężką pracą i ogromnymi ambicjami można odnosić sukcesy i promować nasze piękne miasto. Wszystkim drużynom i działaczom serdecznie gratuluję i cieszę się z ich sukcesów. Wszyscy jesteśmy z nich dumni, tak jak dumni jesteśmy z Sosnowca – powiedział.