Po bulwersującym zdarzeniu na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Dąbrowie Górniczej, do akcji wkroczył Rzecznik praw pacjenta.

Tydzień temu pisaliśmy o bulwersującym zdarzeniu na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Dąbrowie Górniczej. Zgłosiła się tam młoda kobieta z silnymi bólami brzucha. Podczas oczekiwania w kolejce na SOR, po kilkudziesięciu minutach, stan kobiety uległ pogorszeniu i niespodziewanie pacjentka zemdlała. Pomocy udzielili jej inni pacjenci, mimo obecności przy zdarzeniu personelu medycznego.

Teraz do akcji wkroczył rzecznik praw pacjenta, który z własnej inicjatywy, wszczął postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Rzecznik wyjaśni czy doszło do naruszenie prawa pacjentki do świadczeń zdrowotnych.

– Chodzi o prawo do natychmiastowego udzielenia świadczenia zdrowotnego ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia oraz świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością – czytamy w komunikacie biura RPP.

CZYTAJ TAKŻE: Zagłębiowskie Centrum Onkologii z nowym dyrektorem

Do podobnej kontroli doszło też w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim, gdzie 18 marca na izbie przyjęć zmarł 39-letni pacjent. Na udzielenie pomocy czekał dziewięć godzin. Kontrole w szpitalach zapowiedział także wojewoda śląski.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: