Każdy rodzic, posyłając dziecko do żłobka ma obawy czy jego maluch odnajdzie się w nowym środowisku. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku proces adaptacji.

Adaptacja dziecka w żłobku wcale nie musi być trudna. Aby przebiegła pomyślnie warto rozpocząć ją odpowiednio wcześnie – najlepiej na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem opieki w żłobku. Rodzicu, jakie więc, kroki powinieneś podjąć przed posłaniem dziecka do żłobka? Przede wszystkim:

1. Naucz dziecko, że nie będzie przez cały czas pod Twoją opieką
Jeśli dziecko wcześniej nie rozstawało się z Tobą to warto zadbać o to, aby kilka razy pozostało pod opieką kogoś zaufanego. Uczysz wówczas malucha, że nie będziesz przy nim przez cały czas, ale w odpowiednim momencie po niego wrócisz.

2. Wypowiadaj się o żłobku pozytywnie – zachęcaj malucha do spędzania tam czasu
W procesie adaptacji dziecka do żłobka ważne jest także nastawienie rodziców i to, w jaki sposób mówią o żłobku. Warto podczas rozmów z maluchem przedstawić to miejsce jako przyjazne, opowiadać co maluch będzie tam robił (bawił się z dziećmi i przyjaznymi ciociami, jadł pyszne posiłki, malował) i co najważniejsze: zapewnić, że później po niego przyjdziesz. Wielu rodziców czyta także swoim pociechom książki, które opowiadają o pobycie w żłobku. Każda metoda, która zbuduje u dziecka pozytywny obraz żłobka będzie dobra.

3. Stopniowo zwiększaj maluchowi czas pobytu w żłobku
Aby adaptacja powiodła się warto podczas pierwszych dni opieki żłobkowej pozostawiać malucha na krótki czas w placówce i stopniowo ten czas zwiększać. Podczas adaptacji dziecko poznaje placówkę, opiekunów, harmonogram dnia i włącza się w życie żłobka. Gdy dziecko zaczyna chętnie uczęszczać do żłobka, mniej płacze za rodzicami i zaczyna brać czynny udział w życiu żłobkowym. Wtedy można mówić o powodzeniu adaptacji.

Żłobek Kraina Odkrywcy - fot. mat. pras.
Żłobek Kraina Odkrywcy – fot. mat. pras.

Jak widać, adaptacja jest ważnym procesem i warto poświęcić na nią trochę czasu, aby mieć pewność, że nasz maluszek czuje się komfortowo.

O komfortowe samopoczucie Waszych maluszków dba także żłobek Kraina Odkrywcy w Sosnowcu, przy ul. Popiełuszki 36. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanej kadry w godzinach od 6:30 do 18:00, system monitoringu online, posiłki uwzględniające nietolerancję pokarmowe dziecka, harmonijne i skandynawskie wnętrza oraz wiele innych udogodnień. Cena czesnego bez wyżywienia to tylko 349 zł!

Po więcej informacji zapraszamy pod numer 533 270 528 oraz na naszą stronę internetową Kraina Odkrywcy.