Każdy rodzic, posyłając dziecko do żłobka ma obawy czy jego maluch odnajdzie się w nowym środowisku. Kluczową rolę odgrywa w tym przypadku proces adaptacji.

Adaptacja dziecka w żłobku wcale nie musi być trudna. Aby przebiegła pomyślnie warto rozpocząć ją odpowiednio wcześnie – najlepiej na kilka tygodni przed planowanym rozpoczęciem opieki w żłobku. Rodzicu, jakie więc, kroki powinieneś podjąć przed posłaniem dziecka do żłobka? Przede wszystkim:

1. Naucz dziecko, że nie będzie przez cały czas pod Twoją opieką
Jeśli dziecko wcześniej nie rozstawało się z Tobą to warto zadbać o to, aby kilka razy pozostało pod opieką kogoś zaufanego. Uczysz wówczas malucha, że nie będziesz przy nim przez cały czas, ale w odpowiednim momencie po niego wrócisz.

2. Wypowiadaj się o żłobku pozytywnie – zachęcaj malucha do spędzania tam czasu
W procesie adaptacji dziecka do żłobka ważne jest także nastawienie rodziców i to, w jaki sposób mówią o żłobku. Warto podczas rozmów z maluchem przedstawić to miejsce jako przyjazne, opowiadać co maluch będzie tam robił (bawił się z dziećmi i przyjaznymi ciociami, jadł pyszne posiłki, malował) i co najważniejsze: zapewnić, że później po niego przyjdziesz. Wielu rodziców czyta także swoim pociechom książki, które opowiadają o pobycie w żłobku. Każda metoda, która zbuduje u dziecka pozytywny obraz żłobka będzie dobra.

3. Stopniowo zwiększaj maluchowi czas pobytu w żłobku
Aby adaptacja powiodła się warto podczas pierwszych dni opieki żłobkowej pozostawiać malucha na krótki czas w placówce i stopniowo ten czas zwiększać. Podczas adaptacji dziecko poznaje placówkę, opiekunów, harmonogram dnia i włącza się w życie żłobka. Gdy dziecko zaczyna chętnie uczęszczać do żłobka, mniej płacze za rodzicami i zaczyna brać czynny udział w życiu żłobkowym. Wtedy można mówić o powodzeniu adaptacji.

Żłobek Kraina Odkrywcy - fot. mat. pras.
Żłobek Kraina Odkrywcy – fot. mat. pras.

Jak widać, adaptacja jest ważnym procesem i warto poświęcić na nią trochę czasu, aby mieć pewność, że nasz maluszek czuje się komfortowo.

O komfortowe samopoczucie Waszych maluszków dba także żłobek Kraina Odkrywcy w Sosnowcu, przy ul. Popiełuszki 36. Zapewniamy opiekę wykwalifikowanej kadry w godzinach od 6:30 do 18:00, system monitoringu online, posiłki uwzględniające nietolerancję pokarmowe dziecka, harmonijne i skandynawskie wnętrza oraz wiele innych udogodnień. Cena czesnego bez wyżywienia to tylko 349 zł!

Po więcej informacji zapraszamy pod numer 533 270 528 oraz na naszą stronę internetową Kraina Odkrywcy.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here