Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjął wniosek przewodniczącego Kazimierza Karolczaka o uruchomienie 9 mln zł rezerwy ogólnej, by wesprzeć miasta w walce z epidemią koronawirusa. Teraz zatwierdzić to musi zgromadzenie GZM.

W poniedziałek, 23 marca, zarząd GZM przyjął wniosek przewodniczącego Kazimierza Karolczaka o uruchomienie 9 mln zł rezerwy ogólnej na walkę z koronawirusem w miastach metropolii.

Aby 9 mln zł z rezerwy ogólnej mogły trafić do miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej, konieczne jest zatwierdzenie tej decyzji przez zgromadzenie metropolii. Dlatego po przyjęciu uchwały przez zarząd GZM, została przekazana prośba do Arkadiusza Chęcińskiego, przewodniczącego zgromadzenia i prezydenta Sosnowca o pilne zwołanie posiedzenia.

– 9 mln zł z rezerwy ogólnej, o których uruchomienie zawnioskowałem, po przyjęciu przez zgromadzenie – to pieniądze, które metropolia na pewno przekaże naszym miejskim szpitalom – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu metropolii.

Podczas poniedziałkowego Zarządu Metropolii zatwierdzona została również zmiana regulaminu funduszu niskiej emisji. Dzięki temu, jeśli zajdzie taka potrzeba, miasta będą mieć otwartą drogę, by to dofinansowanie zwiększyć. W tej chwili ok. 8,5 mln zł w ramach tego funduszu jest jeszcze niewykorzystane, a regulamin pozwala, by przyjęte dotychczas projekty o wartości ok. 80 mln zł, mogły zostać wycofane i zmienione.

– Dodatkowo postanowiliśmy rozszerzyć fundusz niskiej emisji o zadania związane z ochroną zdrowia i przeciwdziałanie epidemiom. Oznacza to, że jeśli będzie to konieczne, miasta otrzymują możliwość wykorzystania dodatkowych 90 mln zł. Projekty, które w ramach funduszu niskiej emisji zostały przyjęte na poprzedniej sesji zgromadzenia, będą mogły przez daną gminę zostać wycofane i zmienione na dotację, przeznaczoną na walkę z koronawirusem – wyjaśnia Kazimierz Karolczak.

W tej chwili w puli funduszu niskiej emisji jest niewykorzystanych ok. 8,5 mln zł. Natomiast przyjęte projekty o wartości ok. 80 mln zł mogą zostać wycofane i zmienione.