Po 3 mln zł wsparcia dla Bytomia i Tychów, gdzie znajdują się miejskie szpitale zakaźne oraz po 1 mln zł dla miast z podregionu katowickiego, gliwickiego i sosnowieckiego. W ten sposób Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia chce wesprzeć miasta w walce z koronawirusem.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM zwołał na poniedziałek, 23 marca, posiedzenie zarządu. Podczas niego przedstawi wniosek o uruchomienie 9 mln zł rezerwy ogólnej, aby wspomóc w ten sposób miasta metropolii w walce z pandemią koronawirusa.

Środki te trafią do Bytomia i Tychów (po 3 mln zł), gdzie znajdują się miejskie szpitale zakaźne. Po 1 mln zł otrzymają placówki z pozostałych trzech podregionów – katowickiego, gliwickiego i sosnowieckiego.

Pandemia koronawirusa, która właśnie nas dotyka, to sytuacja bezprecedensowa również dla samorządów – mówi Kazimierz Karolczak.

Przewodniczący GZM podkreśla, że to właśnie miasta metropolii mierzą się z niespotykanym dotąd wyzwaniem, jakim jest niesienie skutecznej pomocy wszystkim swoim mieszkańcom oraz pacjentom hospitalizowanym w szpitalach.

– Problemy finansowe nie mogą być tutaj żadną przeszkodą. Dlatego też zdecydowałem o uruchomieniu rezerwy ogólnej, będącej w mojej dyspozycji jako szefa zarządu, aby wspomóc nasze miasta i gminy w walce z koronawirusem – wyjaśnia Kazimierz Karolczak.

Aby gminy mogły otrzymać 9 mln zł dotacji, uchwałę w tej sprawie będzie musiało podjąć jeszcze Zgromadzenie GZM.

Ponadto w poniedziałek zarząd GZM ma również zatwierdzić zmianę regulaminu funduszu niskiej emisji. Zostanie dopisany do niego podpunkt mówiący o możliwości przekazania miastom dotacji na ochronę zdrowia związaną z przeciwdziałaniem epidemiom.

Oznacza to, że poszczególne miasta, które złożyły dotychczas wnioski na realizację projektów o wartości ponad 80 mln zł, będą mogły je wycofać i zawnioskować o przyznanie dofinansowania na walkę z epidemią koronawirusa. W puli tegorocznego budżetu funduszu niskiej emisji jest jeszcze niewykorzystanych ok. 8,5 mln zł.

Skomentuj przez Facebook

5 KOMENTARZE

  1. Dobry kierunek lecz nie z tej puli. Ograniczenia w komunikacji zapewne już można liczyć w milionach z powodu zmniejszenia zużycia paliwa a także energii elektrycznej. Dlaczego nie pomyślano o tej możliwości?.

  2. Dobrze że nie następną partię rowerów. Ale i tak inwencji twórczej nie widać, tyle że czego wymagać od polityków.

  3. No i mają sukces, bo nie robiąc nic tylko podpisując przekazanie pieniędzy promują się jako wyjątkowo zaangażowani. Nikt nie zadaje jednak pytania dlaczego nie uruchamia się rezerw budżetowych bo to jest narzędzie wsparcia w takich sytuacjach. Problemu jednak nie rozumie większość społeczeństwa i kupuje takie pijarowe zagrywki. Oczywiście inna pomoc tak ale po wykorzystaniu rezerwy, chyba że rezerwy to fikcja i jest tylko na papierze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here