Teatr Dzieci Zagłębia otrzymał około 260 tys. zł z MKiDN. – W ramach dofinansowań będziemy realizować kilka projektów, które dotykają przede wszystkim ważnych, współczesnych problemów dzieci i młodzieży. Ponieważ korelacja między teatrem a współczesnym światem jest ogromnie ważna – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor TDZ w Będzinie.

Projekty #Dramat-Lubię to!, Lektury obowiązkowe, Pokój opowieści oraz Pamiętnik Rutki Laskier realizowane przez Teatr Dzieci Zagłębia zyskały 260 tysięcy złotych dzięki dofinansowaniom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pierwszy z projektów, czyli #Dramat – Lubię to! realizowany w ramach programu Kultura Dostępna otrzymał 49 tys. zł.

– Projekt zakłada prezentacje pięciu czytań dramatów współczesnych oraz nieznanych tekstów klasycznych w nowoczesnym ujęciu wraz z towarzyszącymi im dyskusjami z młodzieżą, warsztatami z nauczycielami i konkursem. Ma na celu złamanie stereotypu „teatru oderwanego od rzeczywistości” poprzez prezentację np. „Męczenników” Mariusa von Mayenburga, czy „Sam – czyli przygotowanie do życia w rodzinie” Marii Wojtyszko – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor TDZ w Będzinie.

Projekt będzie łączył dramaty współczesne, napisane językiem bliskim młodzieży z klasycznym repertuarem dotykającym tematów uniwersalnych (patriotyzm, upadek wartości duchowych i autorytetów), które zaprezentowane zostaną w nowoczesny sposób.

Z kolei 71 tys. zł otrzymał projekt „Lektury obowiązkowe”. W ramach programu zostaną przygotowane premiery spektakli: „Bromba w sieci” Macieja Wojtyczki i „Zorro” Jahnstona McCulleya.

Pierwszy z nich wskazuje na zagrożenia płynące ze świata wirtualnego. Natomiast drugi ma uświadomić najmłodszym widzom, iż odpowiedzialność, szlachetność, dobro i honor są wciąż ważnymi i aktualnymi wartościami, a empatia i umiejętność obrony słabszego mogą być powodem do dumy.

„Pokój opowieści” to kolejny projekt, na który teatr dostał dofinansowanie w kwocie 81 tys. zł. Jego celem jest integracja dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów poprzez działania twórcze odnoszące się do metafory domu – rozumianego jako uniwersalne centrum świata każdego człowieka.

– Odbędą się interdyscyplinarne warsztaty, podczas których zostaną zebrane opowieści osób niepełnosprawnych psychicznie, bezdomnych, dzieci z domu dziecka i seniorów, a następnie wykorzystane do stworzenia książki artystycznej i spektaklu. Kontrapunktem warsztatów będzie działalność społeczna św. brata Alberta i jego poglądy na temat wspierania grup wykluczonych – wyjaśnia dyrektor TDZ.

Wcześniej teatr dostał dofinansowanie w kwocie 58 tys. zł na realizację spektaklu o życiu Rutki Laskier z Będzina, nazywanej polską Anną Frank. Przypomnijmy, że Rutka miała 14 lat, kiedy jej rozpoczynające się dopiero życie II wojna światowa zamieniła z dnia na dzień w piekło. W 1943 roku trafiła do będzińskiego getta. Zamieszkała tam w dawnym domu Polki Stanisławy Sapińskiej na Warpiu.

Przez kilka miesięcy prowadziła pamiętnik, który jest niezwykłym świadectwem holokaustu i dzięki któremu usłyszał o niej cały świat. Na kartkach zwykłego zeszytu, od 19 stycznia do 24 kwietnia 1943 roku, opisywała okupacyjną codzienność, pełną strachu, bólu i gasnącej nadziei.

Próby do spektaklu rozpoczną się 15 sierpnia, premiera planowana jest na 30 września.

Gdzie powinna znajdować się stolica metropolii?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here