Już wkrótce odbędzie się Juromania 2021. W planach wielu zagłębiowskich miast i gmin są występy muzyczne, wyzwania sportowe oraz wiele atrakcji.

Z roku na rok popularność wydarzenia systematycznie wzrasta i przyciąga na Jurę tysiące miłośników historii, krajobrazów i przyrody. Nie inaczej będzie w tym roku. Tegoroczna inauguracja święta Jury Krakowsko-Częstochowskiej odbędzie się 17 września, w Siewierzu.

Na początek o 18:00 Inauguracja Juromanii, następnie o 18:30 Koncert zespołu POWER AGE i na końcu o 19:45 Laser show.

Hasłem tegorocznej imprezy jest „Jura aktywna z natury”. Dlatego już 18 września w Zawierciu, odbędzie się rajd rowerowy „Chocholim Szlakiem na dwóch kółkach”. Od godziny 13 uczestnicy przejadą po nowych trasach rowerowych, a po drodze będą mogli zbierać pieczątki od chochołów. Gdy zbiorą komplet na danej trasie, to przy Zamku Bąkowiec w Zawierciu – Skarżycach otrzymają gadżet Juromanii.

Jeśli uczestnicy zdążą pokonać dwie trasy, zebrać wszystkie jedenaście „chocholich podpisów” i ponownie dotrzeć na zawierciański Zamek Bąkowiec, to mogą liczyć na nagrodę główną.

Formularze na pieczątki można odebrać w wypożyczalni rowerów na Dworcu PKP w Zawierciu, w halach OSiR (ul. Moniuszki 10 i Blanowska 40), w Urzędzie Miejskim (ul. Leśna 2) oraz na pływalni przy ulicy Pomorskiej 61.
O godzinie 15 rozpoczyna się Festiwal Polewki, który obejmuje degustację potraw, spektakl i spacer historyczny ze Szlachtą Skarżycką w okolicach zamku. W programie jest także, około godziny 16:00 spotkanie z zawodnikami i sztabem szkoleniowym klubu PlusLigi Aluron CMC Warta Zawiercie i występ iluzjonisty Pawła Kwietnia.

– W ramach Juromanii stawiamy nie tylko na sport, ale również na dobrą zabawę. Dlatego od godziny 16:30 zapewnimy „juromaniakom” dużą dawkę dobrego humoru. Wystąpią kabaret FiFa – RaFa, Krzysztof Piasecki oraz stand-uper Mieszko Minkiewicz. Na godzinę 19:00 zaplanowane jest natomiast „juromańskie kino”. To, jaki film będzie prezentowany, zależy od internautów. Do czwartku można wybrać komedię podczas głosowania na profilu społecznościowym miasta – mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Warto dodać, że Zakład Komunikacji Miejskiej w Zawierciu zapewnia bezpłatny przejazd autobusami linii nr 5, które tego dnia dojadą wyjątkowo do Zamku Bąkowiec. Odjazd sprzed Dworca PKP w Zawierciu o godz. 14:15 i 15:56. Kursy powrotne do Dworca PKP zaplanowane są na godz. 19:10 i 20:52.
Atrakcje przewidziano w innych miastach i gminach Zagłębia, takich jak:
  • Podlesice,
  • Skarżyce,
  • Podzamcze,
  • Ogrodzieniec,
  • Smoleń.

Pełną listę miejsc, w których doświadczymy magii tegorocznej Juromanii, można znaleźć na stronie internetowej.