Dokładnie 18 sierpnia 1916 roku Dąbrowa Górnicza otrzymała prawa miejskie. Z tej okazji dla mieszkańców przygotowano mnóstwo atrakcji, nie zabraknie też urodzinowego tortu.

Ze względu na pandemię, obchody urodzinowe miasta rozproszone zostały w czasie i w miejskiej przestrzeni. Wiele atrakcji przygotują dla wszystkich mieszkańców miasta organizatorzy: Urząd Miejski, Pałac Kultury Zagłębia, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz Fabryka Pełna Życia.

– Wierzymy, że wspólne świętowanie 105. urodzin Dąbrowy Górniczej przyniesie nam wszystkim dużo radości, poczucia wspólnoty i dumy z bycia dąbrowianami – podsumowują dąbrowscy urzędnicy.

Jubileuszowo obchody trwają w mieście cały rok, ale to właśnie nadchodzące dni będą obfitować w wiele ciekawych wydarzeń dla mieszkańców. Już 18 sierpnia, na placu Wolności, o godz. 18:00 odbędzie się urodzinowy koncert Miejskiej Orkiestry Dętej ze specjalnym udziałem Dariusza Ziółka – twórcą hejnału Dąbrowy Górniczej.

Atrakcje w Fabryce

W najbliższy piątek na muzycznej scenie Fabryki Pełnej Życia wystąpią Lab, Funkylogic i Last Robots. Jednak to tylko przedsmak nadchodzących wydarzeń.

Muzyczna Scena Fabryki On Lemon gościć będzie między innymi Rosalie i Audiosoulz, w Warsztacie Fabryki odbędą się targi kawy „Parzymy Przelewamy”. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci oraz osób, które lubią ruch i rekreację na świeżym powietrzu. Po raz ostatni w tym sezonie zabrzmi też koncert Klasyka w Fabryce przygotowany przez Dombrova Piano Duo. Wstęp na imprezy jest wolny!

Świeżo upieczona laureatka nagrody muzycznej Fryderyki 2021 w kategorii Album Roku Soul, R’n’B, Gospel za płytę „IDeal” – Rosalie wystąpi w sobotę o 19.30. To wyjątkowa okazja zobaczenie jej na żywo w przestrzeniach Fabryki. W swoim dorobku artystka ma m.in. wspólne nagrania z Taco Hemingwayem.

A kto jeszcze nie zna utworu „Missing” w wykonaniu Audiosoulz? Teraz możliwy do posłuchania na żywo w Dąbrowie Górniczej. Ich zeszłoroczny singiel otrzymał status Złotej Płyty!

Nowością wydarzeń w Fabryce Pełnej Życia będą targi kawy. „Parzymy przelewamy” to impreza skierowana nie tylko do kawoszy, ale też do tych, którzy dopiero chcą spróbować właściwości tego napoju i zobaczyć, jak należy go przygotowywać.

W trakcie dwóch dni targów (sobota i niedziela) będzie można zrobić kawowe zakupy, wziąć udział w prelekcjach, warsztatach czy szkoleniach. No i najważniejsze, będzie można napić się dobrej kawy.

fabryka pełna życia
Fabryka Pełna Życia – fot. Radosław Kaźmierczak

Zabawy na terenie miasta

To jednak nie koniec zaplanowanych wydarzeń. W piątek, o godz. 17:00 na deptaku przy Pogorii III odbędzie się Festiwal literacki „Żywe Legendy”. Impreza dla dzieci i dorosłych, w ramach której odbędą się m.in. koncert piosenek bazujących na legendach dąbrowskich, premiera płyty ze słuchowiskami, spektakl dla dzieci, warsztaty, czytanie performatywne, animacje.

Tego samego dnia na Pogorią III koncert Krzikopa w ramach cyklu „Muzyka nad wodą”, a na placu za Domem Kultury w Ząbkowicach Letnie Kino Plenerowe, gdzie wyświetlony będzie film „Banksterzy”.

Natomiast w sobotę, o godz. 9:00 Parku Zielona odbędzie się Finał Grand Prix Dąbrowy Górniczej w siatkówce plażowej. O godz. 16:00 na Pogoria III zaprezentuje się drużyna koszykówki MKS Dąbrowa Górnicza.

Detektyw Dąbrowiak na tropie

W niedzielę, 22 sierpnia miasto Dąbrowa Górnicza razem z Muzeum Miejskim „Sztygarka” zapraszają wszystkich chętnych do udziału w fabularnej grze miejskiej na żywo Detektyw Dąbrowiak na tropie.

Uczestnicy gry przeniosą się w czasie do Dąbrowy Górniczej z okresu uzyskania praw miejskich i wcielą we współpracowników detektywa Dąbrowiaka, by pomóc mu rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga rezerwacji miejsc.

Uczestnicy gry wyruszą w miasto szlakiem istniejących i nieistniejących miejsc, które pamiętają drugą dekadę XX wieku, gdy Dąbrowa Górnicza uzyskała prawa miejskie. Odwiedzając kolejne punkty gry uczestnicy dowiedzą się, jak żyli mieszkańcy Dąbrowy Górniczej sprzed 100 lat – gdzie pracowali i jak spędzali wolny czas.

W każdym z miejsc będzie można pozyskać ważne informacje i wskazówki do rozwiązania zagadki tajemniczego morderstwa. Na trasie będą również barwne postaci podejrzanych, których trzeba będzie przesłuchać. Na najlepszych detektywów czekają nagrody-niespodzianki!

Gra jest rekomendowana dla starszej młodzieży i dorosłych. Gra odbywa się w drużynach od 2 do 5 osób, gdzie co najmniej 1 osoba jest pełnoletnia. Każda drużyna musi mieć smartfon z dostępem do Internetu. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga rezerwacji miejsc.

– Ze względu na wciąż obowiązujące ograniczenia związane z pandemią gra odbędzie się w turach. W każdej turze do gry wejdzie 20 osób. Tury będą wyruszać z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” co 30 minut. Pierwsza tura wyruszy o godzinie 13.00, a kolejne o 13.30, 14.00, 14.30 i 15.00. Łącznie będzie 5 tur gry, w których może wziąć udział maksymalnie 100 osób. Każda drużyna będzie miała maksymalnie 4 godziny od startu swojej tury na wykonanie zadań. Rozwiązania zadań będzie się wysyłać korzystając ze specjalnej strony gry, a wyniki zostaną ogłoszone w poniedziałek 23 sierpnia o 8.00 – wyjaśniają przedstawiciele Muzeum Miejskiego „Sztygarka”.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Fabryka Pełna Życia ma się wyróżniać w przestrzeni miejskiej