Od marca zacznie obowiązywać ustawa w myśl której wprowadzony zostanie zakaz handlu w niedziele i święta. 11 marca będzie pierwszą niedzielą, w którą większość sklepów będzie zamknięta.

30 stycznia, prezydent RP podpisał ustawę wprowadzającą zakaz handlu w niedziele i święta. W myśl ustawy, od 1 marca 2018 roku sklepy będą działać w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 1 stycznia 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu – ostatnia, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Od marca będziemy mogli robić zakupy tylko przez dwie niedziele w miesiącu. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał w sklepach internetowych, a także na stacjach benzynowych, dworcach kolejowych oraz piekarniach, cukierniach i lodziarniach. Zakaz handlu nie będzie obowiązywał także w aptekach, kwiaciarniach, sklepach z pamiątkami i dewocjonaliami, kioskach oraz stoiskach przy cmentarzach.

Zakupów nie będzie można zrobić: 11 i 18 marca, 1, 8 , 15 i 22 kwietnia, 13 i 20 maja, 10 i 17 czerwca, 8, 15 i 22 lipca, 12 i 19 sierpnia, 9, 16 i 23 września, 14 i 21 października, 11 i 18 listopada oraz 9 grudnia. Sklepy będą nieczynne także w święta przypadające: 1 stycznia Nowy Rok, 6 stycznia Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada oraz 25 i 26 grudnia.

Zakaz handlu w niedziele
Zakaz handlu w niedziele

Dzięki ustawie pracownicy mają mieć więcej czasu na spędzenie go w gronie rodzinnym. Pracodawcy zapowiadają jednak, że może to wpłynąć negatywnie na ilość osób zatrudnionych. Za złamanie zakazu handlu przewidziano karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. Hehe, to teraz w soboty poprzedzające niedziele wolne od handlu, będzie w sklepach armageddon.
  10 i 17 marca przyjdę popatrzeć i się pośmiać 🙂 Może dojdzie do jakiś rękoczynów w walce o wolny wózek zakupowy, a może któraś z kasjerek zrobi pod siebie, bo nie będzie mogła odejść od kasy. Może być naprawdę ciekawie… a jaki raj dla kieszonkowców.

  • Ty ćwoku,jesteś zwykłym popaprańcem i śmieciem,zobaczymy jak Ty będziesz chciał zrobić zakupy,Bo zabraknie Ci czegoś w domu,a w niedzielę będą zamknięte wszystkie sklepy,to wtedy zobaczymy kto będzie się śmiał dupku

 2. Pracuję w niedzielę na produkcji. Wypada mi tylko jedna wolna w miesiącu, bo pracodawcy nie opłaca się wstrzymywać produkcji na jeden dzień. Zbyt duże generuje to straty, więc do pracy trzeba przyjść.
  Nie rozumiem, dlaczego ludzie zatrudnieni w handlu mają mieć jakieś specjalne przywileje. Gdyby w ustawie każdemu pracującemu w niedzielę zagwarantowano dwie wolne niedziele w miesiącu byłoby przynajmniej sprawiedliwie.
  Czy kucharze, sprzedawcy biletów, pracownicy stacji benzynowych czy tak jak ja pracownicy produkcji nie mają rodzin z którymi mogliby spędzić wolną niedzielę? Tak naprawdę nie chodzi o to, by zamknąć sklepy w dwie niedziele w miesiącu, ale aby każdy miał te dwie niedziele obowiązkowo wolne, zamiast obecnej jednej.
  P.S.
  W niektórych sklepach już ogłoszono, że w piątki i soboty pracują do 23:00 czyli realnie do domu wyjdą trochę później, a w poniedziałek… piętnaście po północy trzeba się stawić w pracy. Czy to nie jest chore?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here