W Muzeum Zagłębia w Będzinie podziwiać można wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”.

Ekspozycja upamiętnia Polaków, którzy udzielali pomocy ludności żydowskiej w czasie II wojny światowej, na terenie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Ich bohaterstwo bardzo często w późniejszych latach było zapominane.

Część wyeksponowanych tu materiałów jest bezpośrednio związana z Będzinem i okolicami. Miasto to ze względu na strukturę narodowościową i religijną, było miejscem dramatycznych wydarzeń związanych z holokaustem, który zgotowali niemieccy okupanci.

Dzięki ekspozycji przygotowanej przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, zwiedzający mogą poznać tragiczne, poruszające dzieje osób wyznania mojżeszowego i heroizm osób narażających własne życie, ratując ich przed zagładą. Zaprezentowane na wystawie autentyczne historie, choć bardzo rozpaczliwe, kończą się przeważnie optymistycznie.

Warto zatem odwiedzić Muzeum Zagłębia i bliżej zapoznać się z niezwykłymi opowieściami i osobami które zdobyły się na bohaterskie czyny oraz postaciami dzięki nim ocalonym. Wystawę można zwiedzać od 21 września do 2 grudnia 2019 roku w będzińskim Zamku.

Skomentuj przez Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here