W niedzielę, 22 września, obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Tego dnia kierowcy komunikacją miejską pojadą za darmo.

Europejski Dzień bez Samochodu to coroczna kampania, której celem jest propagowanie prozdrowotnego zachowania oraz promocja bardziej ekologicznych i bezpieczniejszych środków transportu, takich jak jazda na rowerze, chodzenie pieszo czy korzystanie z komunikacji publicznej.

Koleje Śląskie już po raz piąty dołączą do obchodów tego dnia. – Po raz pierwszy wyszliśmy z inicjatywą bezpłatnych przejazdów w tym dniu w 2015 roku – i z dumą możemy stwierdzić, że z roku na rok nasza propozycja cieszy się coraz większą popularnością. Łącznie w ramach obchodów przewieźliśmy prawie 8000 osób, a razem uczestnicy akcji przejechali naszymi pociągami blisko 420 000 kilometrów – mówią przedstawiciele przewoźnika.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Studenci Kolejami Śląskimi pojadą za złotówkę

Z tegorocznej promocji Kolei Śląskich będzie można skorzystać we wszystkich pociągach na wszystkich liniach, wyjątkiem jest jedynie przygraniczny odcinek: Chałupki – Bohumin. Na wszystkich pozostałych trasach, przez cały dzień, będzie można podróżować bezpłatnie za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego. Co istotne, każdy kierowca może zabrać ze sobą w podróż jedną osobę towarzyszącą.

– Mamy nadzieję, że bezpłatne przejazdy zachęcą kierowców do przetestowania bardziej ekologicznych form transportu od „własnych czterech kółek” i być może wprowadzenia stałych zmian w podróżniczych zwyczajach. Pociąg jest bowiem nie tylko bardziej przyjazny dla środowiska, ale w wielu wypadkach również wygodniejszy i szybszy – mówi Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Rowerem przez miasto

Z okazji Dnia bez samochodu użytkownicy wielu systemów rowerowych, których operatorem jest Nextbike Polska, będą mogli 22 września przez godzinę jeździć za darmo. Od północy w sobotę do godziny 23:59 w niedzielę bezpłatna będzie pierwsza godzina każdego wypożyczenia. Zamiast bezpłatnych pierwszych 15, 20 lub 30 minut miłośnicy dwóch kółek skorzystają z jednośladów za darmo przez pierwszą godzinę.

Wystarczy być zarejestrowanym użytkownikiem, nie trzeba wprowadzać żadnych kodów, ani wykonywać dodatkowych operacji. Po prostu wypożyczamy rower. Po przekroczeniu darmowego czasu opłata będzie naliczana na standardowych zasadach.

Tego dnia, za darmo przez godzinę będzie można jeździć na rowerach Nextbike w: Białymstoku, Chorzowie, Ciechanowie, Częstochowie, Gliwicach, Grodzisku Mazowieckim, Kaliszu, Katowicach, Kędzierzynie-Koźlu, Kołobrzegu, Koninie, Koszalinie, Lublinie, Luboniu, Michałowicach, Otwocku, Piasecznie, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku, Pruszkowie, Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju, Radomiu, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Supraślu, Szamotułach, Tarnowie, Tychach, Wrocławiu, Zabrzu i Żyrardowie.

Darmowa komunikacja miejska

Do obchodów Europejskiego dnia bez samochodu dołącza się również Zarząd Transportu Metropolitalnego. Będzie można skorzystać z transportu publicznego zupełnie za darmo. Tego dnia do bezpłatnych przejazdów uprawnieni są pasażerowie posiadający ze sobą ważny dowód rejestracyjny pojazdu silnikowego (oryginał).

Skomentuj przez Facebook

2 KOMENTARZE

    • Żadna dyskryminacja!!! To jest zachęta, aby kupić sobie samochód, a najlepiej wszystkim członkom rodziny, aby każdy miał swój 🙂 Wtedy kolej będzie zbędna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here