W Sosnowcu rusza największy w Polsce projekt wymiany oświetlenie ulicznego. Miasto podpisało właśnie umowę z firmą SAG Elbud z Gdańska.

Sosnowiec za 14,7 mln zł wymieni na LED-owe 7694 lampy ulicznego oświetlenia. – To będzie największa projekt wymiany oświetlenia ulicznego w Polsce – zapowiadają miejscy urzędnicy.

Sosnowiec na realizację projektu otrzymał 10,7 mln zł unijnego dofinansowania (prawie 74 proc.). Wkład miasta wyniesie zatem 4 mln zł. – To najwyższe dofinansowanie ze wszystkich miast, które starały się o fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia – zauważa prezydent Arkadiusz Chęciński.

Firma SAG Elbud z Gdańska na wymianę oświetlenia będzie miała 12 miesięcy. Oprawy pojawią się m.in. wzdłuż ulic 3 Maja, Wojska Polskiego, Lenartowicza, Piłsudskiego, Szenwalda (wkrótce KWK Kazimierz), Gwiezdnej i Białej Przemszy oraz we wszystkich parkach.

– Oprócz wymiany lamp firma ta będzie musiała wcześniej wykonać dokumentację projektową, wymienić sterowniki oraz uruchomić system pozwalający na zarządzanie oświetleniem przy pomocy komputera. System zarządzania od razu informuje nas o nieświecących latarniach, daje nam również możliwość regulacji natężenia punktów świetlnych – wylicza prezydent Chęciński.

Podpisanie umowy na wymianę oświetlenia ulicznego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Podpisanie umowy na wymianę oświetlenia ulicznego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Jak podkreśla Paweł Skowroński, prezes zarządu SAG Elbud, firma ma międzynarodowe doświadczenie w realizacji takich projektów – Myślę, że miasto będzie zadowolone ze współpracy z nami i że sprawnie uda nam się to zrobić. Sądzę, że pierwsze lampy zamontujemy na przełomie roku – podkreśla prezes Skowroński.

Przedstawiciele sosnowieckiego magistratu podkreślają, że po wymianie opraw na LED-owe roczne rachunki miasta za uliczne oświetlenie mogą zostać obniżone o około 1,5 mln zł rocznie. Teraz miasto wydaje na ten cel prawie 7 mln zł. Wcześniej zostało już wymienionych ponad tysiąc lamp.

To jednak nie koniec zmian. Miasto na początku sierpnia za 1,4 mln zł odkupiło od spółki Tauron Dystrybucja 5337 punktów świetlnych. – Te oprawy również będziemy chcieli wymienić. Wkrótce przygotujemy wniosek o dofinansowanie, wcześniej jednak zrobimy inwentaryzację i audyt tych punktów – przekazał Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

 1. Same oprawy? Bez słupów?
  Tak się zastanawiam nad sensownością oświetlania parków – np na Środuli przy „górce”

  • Oświetlenie powinno być, ale myślę, że między godziną 0:00, a 4:00 mogłoby być wyłączone. Cztery godziny każdego dnia to jest już trochę oszczędności.

   • Systemy sterownia oświetlenia na to pozwalają, ale prawo energetyczne już na całkowite wyłączenie nie bardzo, a nie wspomnę już o odpowiedzialności za bezpieczeństwo

    • Co Ty opowiadasz, jakie prawo energetyczne, zacytuj proszę odpowiedni paragraf, bo chyba coś słyszałeś, ale nie do końca.
     Natomiast w miejscowości gdzie mieszka moja babka właśnie na noc pomiędzy północą, a czwartą rano wyłączane jest oświetlenie na drogach, bo to leżąca na uboczu wieś i praktycznie nikt tam po nocy nie chodzi. Skoro można wyłączyć na noc oświetlenie na głównej drodze biegnącej przez wieś, to tym bardziej w położonym na uboczu parku. Kto ma tam chodzić nocą? Jak ktoś będzie chciał się dostać z Zagórza na Środulę, albo odwrotnie to pójdzie chodnikiem wzdłuż ulicy, a nie przez park.

 2. Kiedyś energetycy wymieniali lampy, żarówki i słupy, a teraz kto ? urząd miejski ! Nie wiadomo, gdzie interweniować w temacie naprawy bieżącej usterki? Chaos totalny !!!.

 3. A czemu wymiana nie w pakiecie ze nowoczesnymi słupami ,sensowniej, niz póżniej wymieniać same słupy (jak szalec to szalec).Moze nie odrazu ale małymi kroczkami…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here