Znamy większość włodarzy, którzy przez kolejne pięć lat będą zarządzali naszymi miastami. Są też miejsca, gdzie na kandydatów czeka druga tura.

W niedzielę, w pierwszej turze wyborów samorządowych, wybraliśmy wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych. W większości zagłębiowskich miast i gmin niespodzianek nie było. W Sosnowcu prezydentem pozostaje Arkadiusz Chęciński, w Będzinie – Łukasz Komoniewski, a w Jaworznie – Paweł Silbert.

W roli burmistrza ponownie zobaczymy w Czeladzi Zbigniewa Szaleńca, w Sławkowie Rafała Adamczyka, w Wojkowicach Tomasza Szczerbę. Podobnie będzie w Porębie, gdzie urzędujący burmistrz został wybrany na kolejną kadencję – zdobył 2791 głosów (65,70 proc.). W Łazach dotychczasowy burmistrz Maciej Kaczyński wygrał z kandydatem PiS Krzysztofem Furmanem.

Na kolejną kadencję został także wybrany Tomasz Sadłoń – wójt gminy Psary, zdobywając 4440 głosów, czyli aż 81,33 proc. W Bobrownikach w pierwszej turze wygrywa Małgorzata Bednarek, dotychczasowy zastępca gminy Bobrowniki. W Ożarowicach, z ponad 73 proc. poparciem wójtem został Grzegorz Czapla.

Druga tura czeka na mieszkańców Dąbrowy Górniczej, gdzie zmierzą się Marcin Bazylak (34.23 proc.) z SLD Lewica Razem i Robert Warwas (25.26 proc.) z PiS.

Druga tura czeka także na dotychczasowego włodarza Zawiercia, Witold Grim zmierzy się z Łukaszem Konarskim z komitetu „Konarski – Zawierciańska odnowa”. Grim uzyskał 31,92 proc., a Konarski 28,01 proc.

Również w Siewierzu 4 listopada odbędzie się druga tura. O głosy mieszkańców powalczą Zdzisław Banaś (49.81 proc.) i Tomasz Dzierżanowski (31.36 proc.).