Paweł Silbert proponuje stworzenie wspólnej platformy biletowej dla pasażerów korzystających z usług PKM Jaworzno i KZK GOP. Prezydent Jaworzna przesłał swą propozycję do władz metropolii.

Przed tygodniem pisaliśmy o wspólnym bilecie w metropolii i nowej taryfie biletowej, która ma obowiązywać od 2018 roku. Ceny biletów będą nieco niższe, ale i tak będzie zdecydowanie drożej niż w Jaworznie. Przypomnijmy, że był to jeden z powodów, dla których Jaworzno nie przystąpiło do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metroplii.

– Z zainteresowaniem obserwuję rozpoczęcie działań w kierunku powołania metropolitalnego zarządu transportu publicznego oraz pojawienie się szansy na jednolitą taryfę biletową wewnątrz metropolii. Pomimo niesprzyjających naszemu miastu uregulowaniom, uniemożliwiającym nam wstąpienie do związku utrzymujemy silne związki społeczne i gospodarcze z obszarem metropolitalnym – napisał w liście do Kazimierza Karolczaka prezydent Jaworzna.

Prezydent Paweł Silbert przypomniał, że około trzech tysięcy mieszkańców Jaworzna pracuje na obszarze metropolii i, że około jedna trzecia podróży odbywa się komunikacją publiczną. – Łącznie z podróżami do szkół i innych instytucji jaworznicki PKM przewozi codziennie do Sosnowca, Mysłowic i Katowic 2,5 tys. ludzi. Równocześnie pewna część mieszkańców metropolii dojeżdża codziennie do pracy na terenie Jaworzna – podkreśla Paweł Silbert.

Osoby te muszą dysponować jednocześnie biletami okresowymi PKM Jaworzno i KZK GOP. Po wprowadzeniu nowej taryfy w metropolii, łączny koszt biletów sieciowych obu przewoźników w wersji miesięcznej wynosić będzie 226 zł (113 zł ulgowy), a wersji kwartalnej – 567 zł (288 zł ulgowy).

Prezydent Jaworzna proponuje obustronne obniżki dla osób, które zmuszone są kupować oba bilety. Sumaryczna cena biletów miesięcznych miałaby wynosić nie więcej niż 136 zł, a kwartalnych 346 zł. Propozycja ta miałaby polegać na tym, że zarówno Jaworzno, jak i metropolia obniżyły swe ceny biletów sieciowych o około 40 procent, ale wyłącznie dla osób, które nabędą bilety obu organizatorów transportu.

Propozycja Pawła Silberta dot. cen biletów - fot. inf. wł.
Propozycja Pawła Silberta dot. cen biletów – fot. inf. wł.

– Dostrzegamy konieczność dalszej poprawy systemu transportu publicznego w ramach całej aglomeracji, a więc na styku metropolii i Jaworzna. Zwłaszcza, iż jaworznicka komunikacja publiczna w zasadzie jako jedyna obsługuje połączenia między Chrzanowem, Jaworznem a wchodzącymi w skład metropolii Sosnowcem, Mysłowicami i Katowicami. Proponujemy zatem wprowadzenie obustronnych ulg dla pasażerów korzystających jednocześnie z komunikacji miejskiej organizowanej przez naszą gminę i GZM – pisze w liście do szefa metropolii Paweł Silbert.

– Wprowadzenie takiego rozwiązania zmniejszyłoby koszty podróży osób, które np. po dojechaniu komunikacją jawornicką do Mysłowic, Katowic czy Sosnowca zmuszone są kontynuować podróż komunikacją organizowaną przez metropolię – dodaje prezydent Jaworzna.

Prezydent Jaworzna przypomina również, że zgodnie z przewidywaniami specjalistów, którzy stworzyli Studiom Transportowe wschodniej części Aglomeracji Górnośląskiej, wkrótce nastąpi na jej drogach gwałtowna zapaść. Jedynym sposobem, aby temu zaradzić jest rozwój komunikacji publicznej.

Czy zgadzacie się z prezydentem Jaworzna? Zapraszamy do dyskusji.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

  1. Nie widzę propozycji ws zasłużonych dawców krwi. Może w końcu ktoś zauważy że są dawcy którzy zasłużyli na dodatkowe zniżki lub nawet bezpłatne bilety za swoje dokonanie.

  2. Jaworzno ma póki co sensowną i dużo tańszą w stosunku do KZK GOP taryfę 5 zł bilet dobowy bez limitu pezejazdów! Jaworznickie autobusy dla mieszkańców Niwki to jedyny normalny sposób dotarcia do Katowic. Osiemnastką można się po prostu załamać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here