Szykują się spore zmiany w komunikacji miejskiej. Od 2018 roku obowiązywać ma jedna taryfa biletowa.

Jedna taryfa komunikacji miejskiej zamiast dotychczasowych trzech, a do tego darmowe bilety dla uczniów szkół podstawowych – to pierwsze decyzje zgromadzenia związku metropolitalnego. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od przyszłęgo roku.

W środę (22 listopada) zgromadzenie związku metropolitalnego podjęło decyzję o przekazaniu do dalszych konsultacji społecznych projekt ujednolicenia taryf biletowych na terenie 41 gmin i miast tworzących metropolię. To oznacza spore zmiany dla pasażerów KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

Nowa taryfa biletowa

Zgodnie z przyjętą propozycją, od stycznia 2018 roku na terenie metropolii ma zacząć obowiązywać nowa taryfa biletowa, a organizacją komunikacji zajmie się nowy twór – Zarząd Transportu Metropolii, który docelowo zastąpi dotychczasowych przewoźników.

Jak ustalono, od nowego roku ceny biletów jednorazowych pozostaną na dotychczasowym poziomie. Bilet obowiązujący w jednym mieście lub gminie GZM, lub ważny przez 20 minut ma kosztować 3,20 zł (3 zł elektroniczny). Bilet na dwa miasta lub 40-minutowy ma kosztować 3,80 zł (3,60 zł na elektroniczny), a bilet na trzy i więcej miast lub ważny przez 90 minut ma kosztować 4,80 zł (4,4 zł na elektroniczny).

Tańszy bilet elektroniczny

Zmiany odczują również ci pasażerowie, którzy na co dzień korzystają z biletów okresowych. Ich ceny w większości przypadków stanieją lub pozostaną na dotychczasowym poziomie.

– Stosunkowo niewielka grupa pasażerów, korzystająca z biletów okresowych, będzie musiała ponieść nieco większe koszty, zyskując możliwość podróżowania wszystkimi środkami transportu zbiorowego po terenie całej metropolii – wyjaśnia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Bilet imienny ważny przez trzydzieści dni na jedno miasto ma kosztować 93 zł (ulgowy – 46,50 zł), a na terenie całej metropolii 138 zł (ulgowy – 69 zł). Bilet sieciowy na okaziciela ma kosztować 168 zł. Ceny biletów kwartalnych to odpowiednio: 236 zł dla biletu imiennego na jedną gminę i 344 zł dla biletu imiennego na całą sieć. Te zmiany miałby wejść w życie w kwietniu przyszłego roku, a ich przewidywany koszt to 3,2 mln złotych.

Darmowy bilet dla uczniów

Projekt zakłada również wprowadzenie od 1 stycznia 2018 roku bezpłatnych przejazdów dla wszystkich dzieci oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do 16. roku życia. Dzieci będą musiały jednak spełnić dwa kryteria – mieszkać na terenie gmin wchodzących w skład metropolii oraz zarejestrować zniżkę (100%) na karcie ŚKUP. Jak podkreślają włodarze gmin darmowe przejazdy mają kosztować ok. 9 mln złotych i zostaną w całości pokryte z budżetu metropolii.

Skomentuj przez Facebook

7 KOMENTARZE

 1. hmmm
  ponoć dla dzieci (i młodzieży do 16 lat) ma być za darmo – uważam, że to zła nauka – za darmo.
  Lepiej kwartalny w cenie obecnego miesięcznego(ulgowego)!

 2. Miało być taniej i znowu robienie ludzi w ch… Papierowe w starych cenach a miesięczne drożej. I to tłumaczenie, ze „niewielka grupa pasażerów” będzie więcej płacić.

 3. Prawdziwa rewolucja nastąpi tylko wtedy gdy posiadacz biletu miesięcznego KZK GOP będzie mógł również korzystać z usług Kolei Śląskich w ramach tego biletu. Ponoć już coś takiego istnieje, ale cena skutecznie odstrasza.
  No i druga sprawa, współczucia dla mieszkańców korzystających z usług MZK Tychy. Gdy już zaczniecie podlegać pod cennik KZK GOP dopiero zrozumiecie co to znaczy droga komunikacja.

 4. „Projekt zakłada również wprowadzenie od 1 stycznia 2018 roku bezpłatnych przejazdów dla wszystkich dzieci oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjów do 16. roku życia.”
  O co chodzi w tym zdaniu?
  Uczniowie to nie dzieci?
  Gdzie są jeszcze gimnazja?
  Wystarczyło napisać: dla wszystkich dzieci do lat 16.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here