W Dąbrowie Górniczej widać już pierwsze efekty kilku inwestycji, które powstają w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. W mieście powstaje m.in. Plac Aktywnej Ciszy.

Plac Aktywnej Ciszy powstaje na osiedlu Mydlice Południowe w ramach Osiedlowego Budżetu Partycypacyjnego 2019. Nowe miejsce rekreacji i wypoczynku powstaje pomiędzy blokami przy ulicy Legionów Polskich 143, 145, 147 oraz 149.

W tym miejscu pojawią się m.in. miejsca do plenerowej gry w szachy czy czytania książek. Mieszkańcy chcą, aby na ich osiedlach powstawały miejsca pełne zieleni.

W Dąbrowie Górniczej powstaje Plac Aktywnej Ciszy – fot. Studio DG
W Dąbrowie Górniczej powstaje Plac Aktywnej Ciszy – fot. Studio DG

W efekcie realizacji projektu powstanie park z polną łąką ze stokrotkami, mleczami, koniczyną i soczystą zieloną trawą. Przestrzeń parku zorganizowana będzie przez nasadzenie wielu warstw roślin dających poczucie odgrodzenia od zgiełku miejskiego. Nasadzone zostaną duże nieszczepione drzewa, dające cień i podkreślające parkowy charakter tej przestrzeni.

– W tak powstałej przestrzeni zielonej pojawią się domki dla owadów, w tym dzikich pszczół murarek, a także domki i karmniki dla występujących w miastach ptaków z wyłączeniem jakichkolwiek ułatwień dla zdziczałych gołębi. Szacunkowy koszt tego przedsięwzięcia wynosi ponad 300 tys. złotych – informują dąbrowscy urzędnicy.

Nowe miejsca parkingowe

Z kolei na osiedlu Kasprzaka powstają nowe miejsca parkingowe przy blokach numer 48-50. To przedsięwzięcie jest jednym z dwunastu, które rok temu wybrali mieszkańcy tego dąbrowskiego osiedla do realizacji w 2020 roku. Koszt budowy parkingu to 121 tys. 500 złotych.

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny

Dąbrowski Budżet Partycypacyjny już po raz siódmy pozwolił mieszkańcom Dąbrowy Górniczej zdecydować, jakie projekty będą realizowane w ich dzielnicach. W roku 2020 zrealizowanych zostanie 107 projektów w 35 dzielnicach. Ich koszt będzie wynosił 6,4 milionów złotych.

Już po raz trzeci Dąbrowski Budżet Partycypacyjny oparty był o innowacyjną procedurę, której głównym filarem jest dialog o lokalnych deficytach i potrzebach dzielnicy oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań.

Prace nad budżetem zaczęły się od diagnozy największych potrzeb, zgłaszanych przez mieszkańców każdej z 35 dzielnic, na jakie podzielono miasto. Po tym dąbrowianie zgłosili 298 pomysłów. Następnie, w czasie warsztatów, opracowana została lista 142 projektów. Po ich weryfikacji przez wydziały Urzędu Miejskiego, określono 107 zadań możliwych do realizacji i mieszczących się w ramach finansowych przewidzianych dla poszczególnych dzielnic.

Po raz pierwszy od wprowadzenia modelu DBP 2.0 właśnie w tegorocznej edycji żadna z dzielnic nie zdecydowała się na wybór projektów do realizacji w drodze głosowania mieszkańców.