Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły drugiego etapu odmrożenia gospodarki. Wkrótce otwarte zostaną żłobki i przedszkola, hotele i noclegownie, a także galerie i centra handlowe.

Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzone zostaną także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

– Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję. Właśnie dlatego 4 maja przyspieszamy niektóre zmiany – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. – Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe – przekazał premier.

Morawiecki zapewnił, że osobom, które nie będą mogły oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe w odpowiednich warunkach otwierały żłobki i przedszkola. Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

Co istotne, ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach. Ponadto, organ prowadzący instytucje opieki będzie musiał m.in. wykonać analizę zapotrzebowania na opiekę, zapewnić pomieszczenia (w tym do izolacji) oraz ich wyposażenie, a także przekazać rodzicom informację o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji.

Otwarte centra handlowe i hotele

Od 4 maja działalność przywrócą hotele i miejsca noclegowe. – Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia – powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych. Siłownie, sale pobytu i baseny pozostają zamknięte. Natomiast restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu.

Premier poinformował, że również galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja, przy czym mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw. – Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych – dodał premier.

Warto podkreślić, że w centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

Pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Również od 4 maja odwiedzać będzie można instytucje kultury, tj. biblioteki, muzea czy galerie sztuki. Przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Do tego będzie można ponownie korzystać z rowerów miejskich.

– Luzowanie społeczne obejmie ważną dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja – powiedział Morawiecki. – Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach. One będą też możliwe od 4 maja – przekazał.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. – Przez nasze odpowiedzialne działania już dzisiaj doprowadziliśmy do tego, że możemy luzować gospodarkę, możemy zwiększać zakres swobód w gospodarce i przez to odbudowywać nadzieje na tę nową normalność, nową rzeczywistość gospodarczą. To zależy od naszej dyscypliny – podkreślił premier Morawiecki.

O czym należy pamiętać? Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej, obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych, pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe, ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu), kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Skomentuj przez Facebook

12 KOMENTARZE

 1. Po co w autobusach PKM S-c i tramwajkach śliskich są te taśmy odgradzające kierujących? Przecież każdy autobus i tramwajka mają wydzielone dość szczelnie „szoferki”!
  Zatkać okienko do wydawania biletów i tyle!
  Czy w tramwajach nie wystarczyłoby „zablokować” kartką, tylko tych siedzeń, które są podwójne – praktycznie tylko w tych wiedeńskich francach na linii 26?

   • Będą w maju. Wirus zniknie i zrobią wybory na dudę.
    Kogo wybierzecie? Miernotę ,nieudacznika ,szabesgoja ,tych trzech w jednej osobie czy zemstę Grzegorza?

   • Typuję datę wyborów na 24 maja 2020.
    Odpowiednio wcześniej Jej Ekscelencja Jarosława Kaczkowska ogłosi zwycięstwo w walce ze zdradziecką mordą koranowirusa. Oczywiście nie zrobi tego osobiście, przecież to zwykła, szeregowa posłanka. Zrobi to ustami ministra choroby Szumowińskiego. Tak, to ten typ, który niezmiennie twierdzi, że maseczki nic nie dają, ale trzeba nosić.
    Od 25 maja będą czynne szkoły, muzea, galerie biblioteki itd. ale maseczki trzeba będzie nościć, przecież natargali tego 400 ton i trzeba to przerobić.

    • Moim zdaniem jej Ekcelencja Jarosław ogłosi, że można zrobić wybory, bo wirus został pokonany, a po wyborach, ogłosi, że wirus wrócił i maseczki będziemy nosić już do śmierci.

 2. […] W środę, 29 kwietnia rząd ogłosił kolejne kroki łagodzące obostrzenia związane z zapobiegani… Mimo wcześniejszych deklaracji o utrzymaniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych co najmniej do 24 maja, premier Mateusz Morawiecki poinformował między innymi o możliwości otwierania przedszkoli już od 6 maja z zachowaniem ostrego reżimu sanitarnego. Decyzja o otwarciu placówek pozostawiona jest samorządom. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here