Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta w Sosnowcu zapadły ostateczne decyzje związane z systemem oświaty. Wśród nich znalazły się dobre wiadomości dla uczniów sosnowieckich szkół średnich.

Zacięta walka społeczności szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Roździeńskiego przyniosła pozytywne skutki. Po wielu spotkaniach, debatach i pismach, sosnowieccy radni przegłosowali uchwałę dotyczącą pozostania placówki w obecnej lokalizacji.

– Ostatecznie I LO im. Walentego Roździeńskiego zostaje na swoim miejscu, a więc przy ulicy Staszica. Nie zmieni się także lokalizacja VI LO im. Janusza Korczaka, SP 16 i 39 – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Budynek Gimnazjum nr 9 przy ul. Kalagi, do którego władze miasta chciały przenieść I LO, zostanie przeznaczone na nowe IX Liceum Ogólnokształcące. – Chcemy uruchomić nowe liceum w doskonale wyposażonym budynku Gimnazjum nr 9 przy Kalagi. Zależy nam, aby przyciągnąć młodzież z Zagórza czy też Niwki, która wybiera szkoły w innych miastach. Chcemy uratować miejsca pracy i wykorzystać szansę, choćby podwójnych roczników, które się pojawią – podkreśla Chęciński.

Ponadto radni podjęli decyzje, które dotyczą zmian w systemie oświaty, a które są wynikiem reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. Zdecydowano m.in. o przekształceniu Zespołów Szkół Ogólnokształcących funkcjonujących obecnie w systemie 6-letniej szkoły podstawowej i 3-letniego gimnazjum w 8-letnie szkoły podstawowe.

Nie zabrakło także decyzji związanych z zagospodarowaniem części budynków po wygaszanych gimnazjach. Na ich mocy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 15 będą korzystać z budynku Gimnazjum nr 1, a Szkoła Podstawowa nr 6 z budynku znajdującego się nieopodal budynku Gimnazjum nr 16. Natomiast w budynku Gimnazjum nr 7 powstanie nowa Szkoła Podstawowa nr 47.

– Jesteśmy jednym z pierwszych miast, które uchwały w tej sprawie już podjęły. To pozwoli nam na uniknięcie nieporozumień i spokojne przygotowanie wszystkich zmian – podkreśla prezydent.

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

    • Właśnie cały problem w tym, że nowe liceum jest niepotrzebne, ale będzie stał pusty budynek po gimnazjum na ulicy Kalagi i miasto kombinuje co bym tam można było na siłę wcisnąć, żeby nie niszczało. Roździeń nie dał się wyeksmitować to teraz szukają innych opcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here