126 373 804 złotych i 34 groszy – dokładnie tyle zebrano w tym roku podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. – To absolutny rekord – mówi Jurek Owsiak.


ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP:


W czwartek, 8 marca, na specjalnej konferencji prasowej, Jurek Owsiak ogłosił dokładną kwotę, jaka trafiła na konto fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

WOŚP zebrał w tym roku aż 126 mln 373 tys. 804 zł i 34 gr. To absolutny rekord! W 2017 roku zebrano 105 mln zł.

– Nie wierzyliśmy w to, co widzieliśmy sprawdzając stan finałowego rachunku bankowego – powiedział Jerzy Owsiak, szef WOŚP – Już w dniu akcji nie było wątpliwości, że razem z Polakami pobiliśmy po raz kolejny rekord solidarności i bycia ze sobą, że znów zadziwiliśmy świat! To, co działo się tego dnia i co pokazaliśmy jako wielka, obywatelska społeczność, buduje serca i daje ogromną wiarę w rozsądek i wrażliwość Polaków. Ale tak ogromnego wyniku finansowego nie spodziewał się nikt – dodał.

Polacy są kochani!

Podczas styczniowego finału, wspólnie z Jurkiem Owsiakiem i jego fundacją, grało 1700 sztabów w Polsce oraz w kilkudziesięciu miejscach na świecie. Kwestę prowadziło 120 tys. wolontariuszy. Darczyńcy WOŚP otrzymali 35 mln serduszek.

– Polacy, jesteście najlepsi, jesteście kochani! Dziękujemy za Wasze zaufanie, kłaniamy się Wam w pas i obiecujemy, że jak zawsze – każdą Waszą złotówkę wydamy najlepiej jak się da dla ratowania życia i zdrowia dzieci w szpitalach – podkreślił Jurek Owsiak.

Bardzo hojni okazali się również Zagłębiacy! Mieszkańcy licznie wyszli ulice i zbierali na szczytny cel. Sprawdź, ile udało się zebrać w naszym regionie.

WOŚP 2018 w Czeladzi – fot. MZ
WOŚP 2018 w Czeladzi – fot. MZ

Na co zbierano pieniądze?

Przypomnijmy, że celem tegorocznej zbiórki było pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Jak przekazali organizatorzy, za uzyskane pieniądze planowane są zakupy dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Fundacja planuje kupić dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Szef WOŚP ogłosił, że jeden procent fundacja przeznaczy także na podnoszenie standardów opieki na oddziałach psychiatrycznych dla dziec i młodzieży.

Zebrane w finale WOŚP środki służyć będą także dalszemu prowadzeniu przez orkiestrę ogólnopolskich programów medycznych, a także programu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Koniec Przystanku Woodstock

Szef orkiestry ogłosił także nową nazwę, która zastąpi Przystanek Woodstock. Od tego roku impreza będzie się nazywała PolAndRock Festival. Odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą w dniach 2-4 sierpnia. Powodem zmiany są m.in. sprawy patentowe.

– Przez 23 lata, dzięki ogromnej życzliwości i przyjaźni organizatorów amerykańskiego Woodstock, korzystaliśmy z tej nazwy, konsekwentnie budując jednak swoją własną, niezależną wizję tego, jak nasza impreza ma wyglądać – tłumaczy Jurek Owsiak, pomysłodawca i dyrektor generalny festiwalu – Zbudowaliśmy festiwal niekomercyjny, nie nastawiony na zysk, za to nastawiony na ludzi, mający wymiar wydarzenia społecznego i obywatelskiego. Minione 23 lata wyczerpały możliwość korzystania z nazwy Woodstock w takim wymiarze. Dziś tę sprawę przejęła komercyjna agencja, która proponuje nowe zasady wykorzystania marki amerykańskiego festiwalu. A przecież siłą naszego spotkania w Kostrzynie nad Odrą jest niezależność – dodaje.

ZOBACZ NASZ SPECJALNY SERWIS WOŚP:

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here