Reforma oświaty w Zagłębiu. Kolejne miasto naszego regionu przygotowuje się do reformy oświaty. Radni z Czeladzi zatwierdzili nową sieć szkół podstawowych.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Czeladzi dyskutowano o reformie oświaty. Radni po długiej dyskusji przyjęli nową sieć szkół podstawowych.

– Mimo krytycznego spojrzenia na obecną reformę oświaty, staraliśmy się tak ją przeprowadzić, żeby wzbudzała jak najmniej kontrowersji wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Udało nam się to zrobić, choć nie bez strat – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

O jakich stratach wspomina burmistrz Czeladzi? Największą stratą, oprócz dwuletniego wygaszania gimnazjów, jest całkowita likwidacja, jako szkoły, Gimnazjum Nr 2 na ul. Katowickiej.

– Trzeba jednak uczciwie przyznać, że oprócz reformy, znaczącym powodem likwidacji tej placówki jest niż demograficzny, po prostu w rejonie tej szkoły brak jest dzieci – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Co z pozostałymi placówkami? Gimnazjum Nr 1 na ul. Szkolnej płynnie zamieni się w Szkołę Podstawową Nr 2, a Gimnazjum Nr 3 na Piaskach stanie się Szkołą Podstawową Nr 5. Bez zmian szkołami podstawowymi zostaną SP3 na os. Piłsudskiego i SP7 na Piaskach.

– Największym naszym sukcesem tworzenia nowego systemu szkolnego jest to, że wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi wygaszanych gimnazjów znajdą pracę w szkołach podstawowych. Niestety nie obędzie się bez kosztów, bo nowe podstawówki muszą być doposażone w nowe pracownie przedmiotowe i sprzęt – wyjaśnia burmistrz.

Tak ma wyglądać sieć szkół w Czeladzi:

Sieć szkół w Czeladzi - fot. UM Czeladź

Jak przekazali czeladzcy urzędnicy, są już pierwsze przymiarki związane z zagospodarowaniem obiektu przy ul. Katowickiej. – Chcemy, aby ten budynek nadal służył mieszkańcom naszego miasta – dodaje Zbigniew Szaleniec.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie pierwsze decyzje związane z krytykowaną przez wielu reformą oświaty podjęto także w Sosnowcu.

Czy Twoim zdaniem dekomunizacja ulic jest potrzebna?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here