Orszak Trzech Króli w Zagłębiu. 6 stycznia tradycyjnie już ulicami naszego regionu przejdą barwne korowody. Gdzie w tym roku możemy się ich spodziewać?

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W Polsce weźmie w nim udział ponad 515 miejscowości. Na mapie wydarzenia znajdą się także miasta z naszego regionu.

Orszak Trzech Króli 2017 w Będzinie

Orszak Trzech Króli 2016 w Będzinie - fot. UM Będzin

W królewskim mieście uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa przy alei Kołłątaja, a zakończą przy kościele Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym.

Orszak Trzech Króli 2017 w Czeladzi

Orszak Trzech Króli 2016 w Czeladzi - fot. UM Czeladź

W Czeladzi w tym roku będą aż trzy orszaki. Każdy prowadzony przez jednego króla.

Pierwszy orszak wyruszy po mszy świętej z kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Drugi rozpocznie swą wędrówkę spod kościoła św. Wojciecha Biskupa i Męczennika po mszy o godz. 10.00, a początkiem trzeciej trasy będzie kościół św. Mateusza Apostoła, w którym nabożeństwo rozpocznie się o godz. 10.30.

Punktem docelowym dla wszystkich trzech orszaków będzie Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Procesje powinny tam dotrzeć około godz. 12.00.

Orszak Trzech Króli w Czeladzi zakończy specjalnie przygotowane przedstawienie jasełkowe.

– Na uczestników orszaku czekać będzie również poczęstunek, w postaci drożdżówek, słodyczy i herbaty dla dzieci oraz kawy i herbaty dla dorosłych – zapowiadają organizatorzy.

Orszak Trzech Króli 2017 w Jaworznie

Orszak Trzech Króli w Jaworznie - fot. UM Jaworzno

Mieszkańcy Jaworzna również będą mieli okazję przemaszerować w barwnym Orszaku Trzech Króli. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12.00 mszą świętą w kolegiacie pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po nabożeństwie przejdą na rynek główny. Finał przy szopce zwieńczony będzie koncertem scholi dziecięcej z kolegiaty pw. św. Wojciecha i św. Katarzyny.

Orszak Trzech Króli 2017 w Sosnowcu

Orszak Trzech Króli 2016 w Sosnowcu - fot. Bartosz Gawlik

Orszak Trzech Króli zawita także do stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. W tym roku organizują go przedstawiciele czterech parafii z Klimontowa, Zagórza i Dańdówki.

W każdej z nich przemarsz poprzedzi msza święta. O godz. 9.00 rozpocznie się ona w kościele pw. św. Floriana w Zagórzu, o 9.30 w kościele pw. św. Jacka na Dańdówce, o 10.00 w kościele pw. Chrystusa Króla, a o godz. 10.30 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Klimontowie.

Orszak z każdej parafii wyruszy o godz. 11.00 i przed południem dotrze na Plac Papieski.

– W pochodzie z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, wraz ze strzelcami, wędrować będzie Święta Rodzina, a z orszakiem z parafii św. Jacka powędruje pasterz z owcami. Królowie za to będą jechali na koniach – zapowiadają organizatorzy.

Na Placu Papieskim uczestnicy sosnowieckiego orszaku oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. Na miejscu zaplanowano m.in. wspólne kolędowanie, a na scenie pojawią się dzieci, tancerze i muzycy.

Orszak pod hasłem „Dobro i Pokój”

Tegoroczny orszak odbędzie się pod hasłem „Pokój i Dobro”. Hasło to nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu – średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu zaangażował zwierzęta – woła i osła – co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.

CZYTAJ TAKŻE: Komunikacja miejska w Święto Trzech Króli

Scenariusz orszaku czerpie również z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato si” zwraca uwagę na piękno stworzenia. Wzywa również do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.

Tak było w ubiegłym roku:

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here