W niedzielę, 9 czerwca nastąpiły zmiany w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich, które wynikają z prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Są też dobre wiadomości dla planujących wakacyjne wyjazdy.

Ze względu na prace prowadzone przez zarządcę infrastruktury – czyli PKP Polskie Linie Kolejowe – na niektórych liniach rozkład jazdy Kolei Śląskich ulegnie zmianom. Z największymi utrudnieniami pod tym względem będą się musieli liczyć pasażerowie linii S1 (Częstochowa – Katowice – Gliwice) oraz podróżni z okolic Rybnika. Utrudnienia będą dotyczyć przede wszystkim odcinka Częstochowa – Zawiercie.

W całym okresie obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy na odcinkach Zawiercie – Myszków oraz Częstochowa – Poraj pociągi będą kursować po jednym torze. Aby zwiększyć możliwość dopasowania rozkładu jazdy do potrzeb podróżnych część pociągów pojedzie drogą okrężną przez Częstochowę Mirów, z pominięciem stacji Korwinów.

– Od 29 czerwca cztery nasze pociągi zostaną skierowane do Częstochowy Stradomia. Aby umożliwić dojazd do pozostałych stacji uruchomiona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Częstochowa Stradom – Częstochowa oraz Częstochowa Stradom – Częstochowa Raków – wyjaśnia Magdalena Iwańska, rzecznik prasowy Kolei Śląskich. – W lipcu autobusy zastępcze pojawią się też na odcinku Myszków – Częstochowa przy ostatnim pociągu do Częstochowy i pierwszym w dobie z Częstochowy – dodaje.

Do końca czerwca będą prowadzone dodatkowe prace na kilku pozostałych odcinkach, m.in. pomiędzy Sosnowcem a Będzinem oraz Katowicami a Katowicami Zawodziem. Prace te spowodowały kilkuminutowe przesunięcia rozkładu jazdy, dlatego warto, by podróżni linii S1 regularnie sprawdzali godziny odjazdów swoich pociągów.

Na wakacje w góry

Jest także dobra wiadomość dla planujących wakacyjne wyjazdy w góry. W nowym rozkładzie jazdy znaleźć można większą ilość pociągów kursujących do Zakopanego. Od 1 lipca miłośnicy górskich wędrówek będą mogli się wybrać pociągiem do stolicy polskich Tatr codziennie – zarówno w dni robocze, jak i w weekendy. To podwójnie dobra wiadomość, ponieważ ze względu na prace remontowo-modernizacyjne prowadzone przez PKP PLK w ostatnim czasie przewoźnik kończył swój bieg w Nowym Targu. Od 22 czerwca Ornak będzie natomiast mógł znów dojeżdżać do Zakopanego, przy czym od 1 lipca trasa jego przejazdu będzie wiodła przez Wadowice.

Bez problemu będzie można dotrzeć pociągiem również do Wisły i Ustronia. Większych utrudnień nie powinni się spodziewać także pasażerowie podróżujący do Żywca i Zwardonia. W tym przypadku zastępcza komunikacja autobusowa będzie dotyczyć przez kilka dni tylko późnowieczornych i wczesnoporannych pociągów na linii S5 na odcinku Wilkowice Bystra – Żywiec/Zwardoń.

Dodatkowe pociągi współfinansowane przez Metropolię

Po korekcie, w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich pojawią się też nowe kursy uruchamiane we współpracy z GZM. Od czerwca więcej połączeń będzie m.in. w relacji Tychy Lodowisko – Katowice. Na tej linii przybędzie jedna para połączeń – nowy pociąg z Tychów Lodowiska w kierunku Katowic będzie wyjeżdżał o godzinie 11:38, a w przeciwnym kierunku o godzinie 11:48.

Dodatkowo, cztery nowe kursy pojawiają się pomiędzy Katowicami a Tarnowskimi Górami. W tym wypadku podróżni będą mieli do dyspozycji dodatkowe połączenia z Katowic o godzinie 07:25 i 12:45, a z Tarnowskich Gór – o 08:25 i 13:48.

Sprawdź zmiany przed podróżą

Drobne zmiany w godzinach odjazdów poszczególnych pociągów mogą zajść również na liniach nieobjętych remontami. Dlatego, warto przed każdą podróżą dokładnie sprawdzić rozkład jazdy. Informacje dostępne są na stronie przewoźnika. Kolejna korekta rozkładu jazdy będzie wprowadzana 1 września.

Skomentuj przez Facebook

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here