Zamknięte kina, restauracje, szkoły, a nawet urzędy. Tak w wielkim skrócie wyglądają ostatnie dni w całej Polsce. Jak wygląda to w Dąbrowie Górniczej? Władze miasta podsumowały miniony tydzień.

W mieście potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem, a w kwarantannie przebywają obecnie 173 osoby. – Choć mamy stan nadzwyczajny, robimy wszystko, co możliwe, by nasze miasto funkcjonowało zwyczajnie, a niedogodności dla mieszkańców, związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa, były jak najmniejsze – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

PRZECZYTAJ: Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Dąbrowie Górniczej

Od 16 marca wszystkie sprawy w dąbrowskim urzędzie można załatwić telefonicznie lub online. – Choć w trosce o bezpieczeństwo ograniczyliśmy do minimum bezpośredni kontakt z klientami, to w urzędzie pracujemy w niemal pełnej obsadzie. Około 6 proc. urzędników pracuje zdalnie z domu. Wydział Spraw Obywatelskich zakończył w mijającym tygodniu 1700 spraw mieszkańców i udzielili około 1200 porad telefonicznych. Wydział Obsługi Urzędu przyjął ponad 1000 pism – wylicza prezydent Marcin Bazylak.

PRZECZYTAJ: Drugi przypadek zakażenia koronawirusem w Dąbrowie Górniczej

Mieszkańcy dębowego miasta chętnie dzwonili do urzędników. Najczęściej robią to w godzinach od 10.30 do 12.30. – Na samej tylko infolinii urzędu − nie licząc telefonów do wydziałów − odebraliśmy ok. 1300 połączeń. Nie wliczamy w to telefonów bezpośrednio do pracowników w wydziałach. Około 20 rozmów dziennie dotyczy załatwienia konkretnych spraw przedsiębiorców. Nie wliczamy w to udzielonych porad i informacji. Odebraliśmy także ponad 10 tysięcy maili i wysłaliśmy ich ponad 4 tysiące – dodaje prezydent.

PRZECZYTAJ: Koronawirus w Dąbrowie Górniczej. Zamknięto parking nad Pogorią III

W Dąbrowie Górniczej działa specjalna infolinia dla samotnych seniorów (602 502 478). Mogą oni liczyć na rozmowę, poradę lub pomoc. Miejscy wolontariusze mogą dla nich zrobić zakupy czy zrealizować recepty w aptekach. Infolinię prowadzi Centrum Aktywności Obywatelskiej. – Infolinia senioralna to średnio 42 połączenia dziennie, w tym 85 proc. to pytania w sprawach medycznych i dotyczące leków – informują urzędnicy.

Przypomnijmy, że w Dąbrowie Górniczej potwierdzono dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Nie wymagają oni jednak hospitalizacji. W kwarantannie przebywają obecnie 173 osoby.

Skomentuj przez Facebook

6 KOMENTARZE

  1. A co z Hutą Katowice? Kilka tysięcy ludzi z całej Polski co dzień przebywają w przewozach w tłoku, myją się we wspólnych łaźniach, jedzą na wspólnych czołówkach i nic nikt z tym nie robi???? To jest skandal że zamyka się parking na Pogoria a huta pracuje pełną parą!!!

  2. Tak urząd miejski milczy o arcellor mittal pewnie tak wygodnie , pozamykać urzędy, pocztę itd a na hucie co dzień kilka tysięcy ludzi kompie się we wspólnych łaźniach i przebiera we wspólnych szafkach szafka w szafkę i nikt o tym nic nie mówi, wylęgarnia wirusa to jest i co urząd miejski milczy !!! Niech milczy aż będzie za późno!!!

  3. Tak Panie Bazylak najwyższy czas pomyśleć o arcellor mital gdzie co dzień przyjeżdżają 3 autokary po 60 osób z woj świętokrzyskiego i pracują firmy z całej Polski a trudno tu mówić przy tych szatnjach i łaźniach o zachowaniu jakich kolejek zasad higieny…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here