Sosnowieckie egzotarium przejdzie prawdziwą metamorfozę. Władze miasta podpisały umowę z firmą, która zaprojektuje przebudowę obiektu. To kolejny krok w kierunku przywrócenia świetności temu miejscu, które ma szansę stać się perełką, nie tylko Sosnowca, ale i całego regionu.

Do listopada przyszłego roku powinien powstać projekt przebudowy sosnowieckiego egzotarium, obiektu z 1956 roku. Miasto wyłoniło w przetargu wykonawcę, który wykona dokumentację projektową. Zajmie się tym firma BBC Best Building Consultants Nadzory i Doradztwo Budowlane Łukasz Ździebłowski. Dotychczas zaprojektowała ona kompleks Życiodajne wody Afryki (Afrykanarium – Oceanarium) we Wrocławiu oraz budynek nowej palmiarni w Warszawie.

Firma za blisko 1,1 mln złotych wykona projekt nowoczesnego egzotarium w Sosnowcu. Modernizacja obiektu będzie możliwa dzięki projektowi pn. „Zagłębiowski Park Linearny – Rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Przebudowa Egzotarium w Sosnowcu”.

Równolegle nastąpił wybór Inżyniera Kontraktu – firmy nadzorującej prace projektowe i budowlane. Nadzór nad robotami budowlanymi obejmie spółka z Katowic – Collect Conasulting, która za 500 tys. zł równocześnie zmodernizuje przyległy do egzotarium park.

Jakie zmiany czekają na zwiedzających?

Sosnowieckie egzotarium, które w ubiegłym roku świętowało swoje 60-te urodziny nie ma na swoim koncie ani jednego poważnego remontu. Wkrótce jednak ma się to zmienić. Ze zniszczonego obiektu, który straszy, ma stać się chlubą naszego regionu. Tego, jak wyglądać będzie egzotarium w nowej formie, władze miasta jeszcze nie zdradzają, ale już teraz wiadomo, że zmiana będzie spektakularna.

Egzotarium w Sosnowcu - fot. MC
Egzotarium w Sosnowcu – fot. MC

Zmodernizowana przestrzeń ma zostać poszerzona o ekspozycje prezentujące gatunki i eksponaty związane z rodzimą florą i fauną. Zachowany zostanie jednak dotychczasowy podział na pawilony dostosowane do potrzeb prezentowanej roślinności. Zmianie ulegnie wielkość obiektu, dwukrotnie zostanie powiększona jego powierzchnia, jak i wysokość.

W części ekspozycyjnej zostanie zaprojektowana bezkolizyjna, jednokierunkowa trasa zwiedzania, jak również mniejsze ścieżki, zakątki, miejsca do odpoczynku i prowadzenia zajęć. System komunikacji oraz prezentacji zbiorów dostosowany będzie do osób o innych sposobach percepcji. Ponadto, w obiekcie będzie funkcjonował system nagłośnienia emitującego naturalne odgłosy danych stref klimatycznych.

Ze względów bezpieczeństwa i ochrony ekspozycji całe egzotarium zostanie wyposażone w zewnętrzny i wewnętrzny system monitoringu. Rozbudowane zostaną także części techniczna, administracyjna, socjalna i naukowa obiektu.

Władze miasta dodają, że nie zapomną o wystawie orchidei, która jest organizowana w egzotarium każdego roku. – Wystawa będzie miała swoje miejsce w nowym obiekcie i liczymy, że dzięki przebudowie wzrośnie jej ranga – mówi Mateusz Rykała, I zastępca prezydenta.

Centrum Edukacji Ekologicznej w „nowym” egzotarium

Nowy budynek poza większą powierzchnią, nowymi elementami ekspozycji, wyposażony zostanie w dwie sale edukacyjne. – W budynku Egzotarium powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie poza dotychczas obecną egzotyczną fauną i florą będzie można zapoznać się także z gatunkami rodzimymi, wziąć udział w warsztatach i lekcjach, aktywnie uczestniczyć w zwiedzaniu – zapowiada Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sale edukacyjne – dla młodszych dzieci i dla młodzieży, wyposażone zostaną m.in. w stoły z mikroskopami i rzutnik umożliwiający prezentacje multimedialne.

Egzotarium w Sosnowcu - fot. MC
Egzotarium w Sosnowcu – fot. MC

Kiedy rozpoczną się prace?

Włodarzom miasta zależy na szybkim rozpoczęciu prac modernizacyjnych obiektu. Jak wskazują, szybka interwencja wynika z fatalnego stanu technicznego obiektu oraz dbałości o potrzeby zwierząt i roślin.

Wybudowany w 1956 roku obiekt jest mocno wyeksploatowany, mały, a przede wszystkim zaniedbany.

– W tych warunkach niemożliwe jest poszerzenie kolekcji roślin i zwierząt. Rośliny, które niegdyś były główną atrakcją tego miejsca, teraz niszczą budynek od środka – mówi Krzysztof Całka, kierownik sosnowieckiego egzotarium. – Głównym celem przebudowy egzotarium jest utrzymanie większości obecnie znajdujących się tam roślin i zwierząt oraz wzbogacenie posiadanej kolekcji o gatunki o dużych walorach edukacyjnych i służących ochronie gatunkowej – dodaje.

Na ostateczny efekt przyjdzie nam jednak jeszcze zaczekać. Prace projektowe zakończą się w listopadzie 2018 roku.

Skomentuj przez Facebook

10 KOMENTARZE

 1. ObyOby!
  Mam nadzieję, że jakaś knajpka też się tam wkomponuje? Bo zarabiać można też nie tylko na biletach…

  PS
  Czy w Kazimierzu, w parku, otwarta jest już jakakolwiek gastronomia? Wydać tyle kasy na park i nie pomyśleć, ze można przy okazji zarobić? Bardzo się dziwię tej weselnej knajpie, że nie wygospodaruje paru stolików dla klientów z deptaku…

  PS2
  Jak już mamy takie miejsce jak „koła” w „parku harcerskim” to czy nie warto by pomyśleć o miejscu do wydania pieniędzy przez odwiedzających? Dojdą jeszcze korzystający z „Bulwarów Przemszy”. A przyjemna knajpka w tym miejscu…

 2. Czy ja dobrze przeczytałem, prace PROJEKTOWE zakończą się w listopadzie 2018 roku, czyli za 17 miesięcy??? To co wy projektujecie egzotarium czy centrum dowodzenia światem?

 3. przepraszam bardzo ‚Zaniedbany’ to chyba niezbyt dobre określenie, zważywszy na to ile tam ludzie muszą się natrudzić aby utrzymać rośliny. Co autorka myśli że ludzie tam leżą i patrzą jak wszystko samo rośnie. Chyba powinno się użyć innego określenia np w kiepskiej kondycji. Zaniedbany brzmi jakby ktoś pozostawił to samemu sobie

 4. to są jakieś jaja. 1,1mln za sam projekt? to ile będzie kosztować wykonanie? W normalnym kraju miasto udostępnia dokumentację i na tej podstawi firmy które chcą wykonać modernizację składają oferty. Za poprzedniego nie robiono nic oprócz górki, a teraz widzę że trwonimy kasę na lewo i prawo na projekty typu bus pas na drodze po której jeżdżą praktycznie tylko autobusy.
  W Sosnowcu przydała by się wizyta NIKu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here