Głosowanie w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego 2017 w Czeladzi wzbudziło znacznie większe zainteresowanie wśród mieszkańców miasta, niż w poprzednich latach. Jakie wnioski można wysnuć analizując statystyki głosowania?

Trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Czeladzi cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców najstarszego miasta w naszym regionie. W głosowaniu wzięło udział 1922 osób. To ponad pięciokrotnie więcej niż rok wcześniej.

Na uwagę zasługuje fakt, że czeladzianie po raz pierwszy mieli możliwość głosowania przez internet. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, dotyczącej wyników głosowania, to właśnie za pośrednictwem internetu najczęściej oddawano głosy (73 %).

Zgłoszono szesnaście propozycji zadań do wykonania w 2017 roku. Z czego osiem nie spełniało wymogów, a osiem zostało zatwierdzonych, spośród których mieszkańcy zdecydowali o powstaniu „Grodzisko zabaw – od juniora do seniora”. Na projekt, który powstanie między ul. Pieńkowskiego i Kombajnistów oddano 562 głosy.

Wśród głosujących to kobiety stanowiły liczniejszą grupę bo aż 60 proc., gdy mężczyźni stanowili 40 proc. głosujących. Najliczniejszą grupę wśród głosujących stanowili seniorzy, czyli osoby w wieku powyżej 60 roku życia (26%) i osoby w przedziale wiekowym 31-40 lat (20%).

Tegoroczna frekwencja w głosowaniu potwierdza słuszność i skuteczność wprowadzonych rozwiązań. Jednak kolejne edycje wymagają drobnych zmian i poprawek.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że w trakcie kolejnych edycji budżetu obywatelskiego należy nawiązać dialog z mieszkańcami, mający na celu udoskonalanie tej formy konsultacji społecznych oraz zwiększyć działania zmierzające do dalszego wzrostu aktywności i frekwencji w głosowaniu.