Nieznani sprawcy zdewastowali upamiętniającą ofiary katastrofy w Smoleńsku, znajdującą się na ścianie sosnowieckiej katedry. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

W niedzielę, 19 maja sosnowieccy policjanci otrzymali informację o dewastacji tablicy upamiętniającej ofiary tragedii smoleńskiej, która znajduje się na ścianie bazyliki katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie o zniszczeniu tablicy, poprzez zamalowanie kilku słów, które znajdują się na tej tablicy – informuje mł.asp. Rafał Buras z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku - fot. MC
Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku – fot. MC

Nieznani sprawcy zamazali część napisu, który widnieje na tablicy. Chodzi o słowa: „mieszkańcy” oraz „polegli”. Sprawę wyjaśnia policja.

– Na chwilę obecną nie zakwalifikowaliśmy jeszcze tego zdarzenia, nie wiem czy będzie to przestępstwo czy wykroczenie. Właścicielem tablicy jest poseł Ewa Malik, dopiero po dokonaniu wyceny poniesionych przez nią strat będziemy mogli określić czy doszło do wykroczenia czy zniszczenia mienia, bo to jest zależne od wartości poniesionych strat. Pani poseł ma dzisiaj złożyć stosowne zawiadomienie – dodaje Rafał Buras.

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku - fot. MC
Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy w Smoleńsku – fot. MC

Tablicę odsłonięto 3 kwietnia 2016 r. W podniosłych uroczystościach uczestniczył prezes PiS, Jarosław Kaczyński. Tekst wyryty na granitowej tablicy, umieszczonej obok innych pamiątkowych, głosi:

„W hołdzie 96 Polakom,
zasłużonym dla Ojczyzny,
na czele z Prezydentem RP
LECHEM KACZYŃSKIM,
poległym w drodze na obchody
70. rocznicy zbrodni katyńskiej,
w katastrofie pod Smoleńskiem,
10 kwietnia 2010 roku.

Mieszkańcy Sosnowca
dnia 10 kwietnia 2016 r.”