Ruszyły konsultacje nowego modelu budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. Uwagi można zgłaszać do 27 stycznia. Pomysłodawcy zapowiadają rewolucyjne zmiany.

W 2012 roku odbyła się premierowa prezentacja modelu Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Od tego czasu powstało 244 projektów, które wymyślili, pomogli opracować i wybrali mieszkańcy 35 dzielnic Dąbrowy Górniczej.

Jednak oprócz efektów pozytywnych, pojawiły się również kwestie wymagające korekty.

– Dzielnicowe Fora Mieszkańców stały się prezentacjami, a nie dyskusjami nad wspólnym projektowaniem dzielnicy przez mieszkańców. Mankamentami okazały się także zbyt krótki czas, jaki poświęcano na dialog, a także brak możliwości ingerencji w poszczególne przedsięwzięcia w trakcie ich realizacji – wskazuje Piotr Drygała, naczelnik wydziału organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej UM.

Pomysłodawcy zapowiadają, że kolejna, piąta już edycja budżetu partycypacyjnego będzie rewolucyjna. W ubiegłym roku prezydent Zbigniew Podraza powołał zespół ds. wypracowania nowego modelu budżetu partycypacyjnego.

– Budżet w nowej odsłonie, DBP 2.0. jest niezwykle innowacyjny, zrywa bowiem z dotychczasowymi praktykami stosowanymi w Dąbrowie Górniczej, stawiając na jakość dialogu urzędu z mieszkańcami i, co najważniejsze, na pogłębiony dialog samych mieszkańców w poszczególnych dzielnicach – mówi Piotr Drygała.

Nową procedurę bliżej poznać będzie można w czasie spotkań informacyjnych, które odbędą się 19 stycznia o godz. 14 i 17 w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6a.

Czy w tym roku wesprzesz finansowo Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...

Uwagi do dokumentu można zgłaszać do 27 stycznia w wydziale organizacji pozarządowych i aktywności obywatelskiej. Można to zrobić także listownie na adres: Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, Wydział Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza, a także elektronicznie: konsultacje@dabrowa-gornicza.pl.