Nie żyje Michał Rosiński, były dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia, który zarządzał placówką w latach 1995-2001.

W środę w południe dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Michał Rosiński, były dyrektor będzińskiego Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. O jego śmierci poinformowali pracownicy placówki, którą prowadził przez 6 lat.

Michał Rosiński, aktor i reżyser, dyrektorem placówki został w 1995 roku. Nowy dyrektor zmagał się przede wszystkim z niedoborem pracowników. Zespół aktorski liczył wówczas zaledwie 7 osób. Poważnym problemem był uporczywy brak środków finansowych. Mimo trudności, w 1995 roku Rosiński zdecydował o ponownym otwarciu niepublicznej Szkoły Artystycznej. Do 1999 roku naukę w teatrze ukończyło 26 osób. Ostatecznie studium zamknięto w 2001 roku.

Dyrektor Rosiński dbał o różnorodność technik lalkarskich. Na scenie pojawiały się kukły, jawajki, pacynki, sycylijki, lalki mimiczne, a nawet czarny teatr. Wiele przedstawień łączyło grę parawanem z żywym planem. Repertuar urozmaiciły także spektakle muzyczne („Królewna i Niedźwiedź”, „Kabarecik Bum Cyk Cyk”, „Kot w butach”).

Michał Rosiński dążył do poszerzenia kręgu odbiorców o młodzież i dorosłych. Pierwszą premierą Sceny Młodzieżowej było „Studium o Hamlecie” i „Śmierć Ofelli” wg Stanisława Wyspiańskiego. Dla dorosłych widzów wystawiono „Niedużą miłość” – widowisko złożone z piosenek Kabaretu Starszych Panów. Młodzi aktorzy TDZ pod okiem dyrektora zaproponowali własną interpretację, która została bardzo dobrze przyjęta przez widzów.

Wśród spektakli wyreżyserowanych na scenie Teatru Dzieci Zagłębia przez Michała Rosińskiego warto wskazać na „Trzewiczki Andersena” (1992), wyróżniające się żywą fabułą. Na scenie można było zobaczyć pokazy sztuk magicznych, popisy pantomimiczne oraz komiczne.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 grudnia 2017 (sobota) o godzinie 14:00 w dużej kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach ul. Murckowska 9.