Stowarzyszenie Opieki nad Zwierzętami „Nadzieja na dom” prowadzi zbiórkę pieniędzy, która ma na celu pozyskanie środków na sterylizację oraz opiekę weterynaryjną dla „dachowców” bytujących na terenie Sosnowca.

Dzięki zebranym środkom ma zwiększyć się dostępność zabiegów sterylizacji kotów, co poprawi ich komfort i jakość życia. Akcja ma także na celu promocję zabiegu sterylizacji/kastracji kotów, jako najbardziej humanitarnego sposobu zapobiegania niechcianym miotom kociąt.

– Każdego roku wiosną zalewa nas olbrzymia fala kociaków urodzonych w różnych nieprzyjaznych im miejscach – na wielkich blokowiskach, w zimnych piwnicach, na działkach i w zakładach przemysłowych. Niestety, pomimo popularyzacji adopcji, porzuconych kotów wciąż jest więcej aniżeli ludzi skłonnych dać im dom – zaznaczają organizatorzy zbiórki.

Nadpopulacja kotów, przepełnione schroniska oraz stale wzrastająca liczba bezdomnych zwierząt – wszystko to powinno skłonić właścicieli czworonogów do ich kastracji. Sam zabieg jest bezpieczny i ma korzystny wpływ na życie i zdrowie zwierzęcia.

Warto podkreślić, że zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zwierząt koty wolno żyjące nie są zwierzętami bezdomnymi, zatem nie należy ich wyłapywać i umieszczać w schroniskach, lecz pomagać im w miejscach ich bytowania. Dlatego, stowarzyszenie od wielu lat stara się pomagać żyjącym na wolności czworonogom.

– Wszystkie działania pochłaniają znaczne koszty. Dlatego, chcąc nadal upowszechniać sterylizację, zmniejszać bezdomność i poprawiać jakość kociego życia, musimy zadbać o stronę finansową naszej misji – mówi Iwona Kabała ze Stowarzyszenia „Nadzieja na dom”.

Stowarzyszenie w swych działaniach nie pozostaje osamotnione. Miasto corocznie przeznacza określone środki na dokarmianie i sterylizacje kotów. Niestety, potrzeby wciąż są ogromne. W walce z problemem pomóc ma także Zespół Ochrony Zwierząt.

Zebrane podczas zbiórki pieniądze zostaną również przeznaczone na opiekę weterynaryjną. – Nierzadko zdarza się, że kot złapany na sterylizację wymaga leczenia, dodatkowych badań czy zabiegów. Również w takich przypadkach zapewniamy niezbędną pomoc – dodają wolontariusze ze stowarzyszenia.

Zbiórka prowadzona jest na portalu siepomaga.pl.