W związku z pracami w Gołonogu, w dniach 6-11 kwietnia przejazd zostanie zamknięty. W tym czasie prowadzone będą głębokie wykopy pod nowe rondo. Drogowcy będą pracować w dzień i w nocy.

Czas układania nowych torów przy stacji w Gołonogu drogowcy wykorzystają na głębokie wykopy pod nowe rondo. By zmieścić się w sześciu dniach, będą pracować w dzień i w nocy. Dla mieszkańców w dniach 6-11 kwietnia zorganizowany będzie objazd.

– W czasie zamknięcia przejazdu przy ul. Parkowej będziemy układać szyny i przebudowywać kanalizację pod tymczasową drogą – zapowiada Maciej Woźniak, kierownik robót z firmy Nowak-Mosty, która na zlecenie miasta i PKP PLK przebudowuje układ drogowo-torowy przy stacji w Gołonogu.

Układanie szyn ma związek z zaplanowanym na koniec kwietnia przełożeniem ruchu pociągów na nowy tor. Wtedy też rozebrany zostanie tor nr 1, a ekipy z firmy Nowak-Mosty rozpoczną budowę peronu od strony ul. Parkowej oraz drugiej połówki tunelu drogowo-pieszo-rowerowego.

mapa
Zamkniecie przejazdu w Golonogu – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Budowa owego ronda

Czas, w którym przejazd przez tory z Gołonoga do Łęknic będzie zamknięty, maksymalnie chcą wykorzystać drogowcy. – Będziemy pracować przez 24 godziny na dobę. W tym czasie wybudujemy kanalizację deszczową pod nowe rondo na skrzyżowaniu alei Zagłębia Dąbrowskiego z ul. Uklańskiego – mówi Samuel Tomczyk z katowickiej firmy Drogopol.

Po sześciu dniach najbardziej widocznym efektem prac będzie obniżenie terenu na skrzyżowaniu o 1,5 m. Pozostałe rzeczy zostaną ukryte pod ziemią. Drogowcy nie będą też na razie układać krawężników na obrysie ronda, bo mają jeszcze w planach kolejne zmiany organizacji ruchu.

– Dzięki pracom, które przeprowadzimy od 6 do 11 kwietnia unikniemy komplikacji z organizacją ruchu, a kolejne zamknięcia mogą być krótsze niż wcześniej planowaliśmy – podkreśla Maciej Woźniak.

Wahadło i objazdy dla autobusów

Zamknięcie skrzyżowania ul. Uklańskiego z al. Zagłębia Dąbrowskiego nie będzie dotyczyło autobusów, które korzystają z tymczasowych przystanków przy alei oraz przy ul. Wybickiego. Tak jak do tej pory będą one kursowały w obu kierunkach jezdnią od strony dworca z wykorzystaniem wahadłowej sygnalizacji świetlnej.

Z powodu zamknięcia przejazdu przez tory z objazdów będą korzystać linie 116, 604, 644, 903N. Natomiast dla kierowców, którzy przez sześć dni nie będą mogli korzystać z przejazdu, objazd do centrum wytyczono ulicami: Łęknice, Topolową, Podłęknicką, Napierskiego Kostki, Urbańskiego, Folwarczną, al. Zagłębia Dąbrowskiego i Tysiąclecia.

Sugerowany objazd od centrum w kierunku ul. Parkowej zostanie poprowadzony ulicami: Tysiąclecia, al. Zagłębia Dąbrowskiego, Folwarczną, Urbańskiego, Wróblewskiego, Podłęknicką, Topolową i Łęknice.

Ronda i bezpieczny tunel pod torami

Warte 67,5 mln zł prace przy budowie nowego układu torowo-drogowego – zlecone firmie Nowak-Mosty – mają się zakończyć w grudniu 2022. Do tego czasu na stacji Dąbrowa Górnicza Gołonóg powstaną zewnętrzne perony oraz przejście podziemne pod torami. W miejscu istniejącego peronu zachowana zostanie rezerwa pod nowe tory kolei metropolitalnej.

wizualizacja
Zmiany w Gołonogu – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Częścią nowego układu drogowego będą ronda na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego i ul. Uklańskiego oraz Parkowej i Wczasowej. Przede wszystkim jednak przejazd przez tory zostanie zastąpiony bezpiecznym tunelem dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Projekt przewiduje także powstanie nowych chodników i dróg rowerowych.