2 marca zmienia się organizacja ruchu na ul. Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej. Na odcinku od skrzyżowania z DW 790 do ul. Zakawie wprowadzony będzie zakaz ruchu dla ciężarówek. Pojazdy powyżej 7t będą mogły tam jeździć tylko w ściśle określonych przypadkach.

Ulica Strzemieszycka często używana jest jako wygodna droga tranzytowa, przez którą prowadzi transport do licznych zakładów produkcyjnych. Wzmożony ruch ciężarówek, generujący duży hałas i emisję spalin, jest jednak sporym utrapieniem dla okolicznych mieszkańców.

Mieszkańcy Strzemieszyc często zwracali uwagę na ten problem. Dla ich komfortu i większego spokoju, zdecydowaliśmy się wprowadzić zmiany i ograniczyć ruch ciężarowy. Liczę, że policja będzie konsekwentnie egzekwować ten przepis – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Zakaz ruchu dla pojazdów o masie powyżej 7 ton będzie obowiązywał od skrzyżowania z DW 790 do ul. Zakawie, czyli od posesji 41 do 330 przy ul. Strzemieszyckiej. Nie będzie dotyczył autobusów miejskich, służb komunalnych oraz pojazdów dojeżdżających do nieruchomości na tym odcinku, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. Odstępstwem będzie także dojazd od ul. Strzemieszyckiej do firm przy ul. Rudnej, Rodzinnej i Ciołkowizna.

Żeby jeszcze bardziej zmniejszyć ruch ciężarowy na ul. Strzemieszyckiej, urzędnicy analizują możliwość dobudowy łącznika pomiędzy ul. Szklanych Domów i Fabryczną. Dzięki niemu możliwe byłoby wyprowadzenie części transportu na DW 790, a przez nią na DK 94, z pominięciem wielu obszarów zabudowanych domami.