Jacek Gaim, dotychczasowy prezes sosnowieckiego MPGO, został nowym prezesem Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Zastąpił Mariusza Kmerę, który złożył rezygnację.

Mariusz Kmera prezesem Zagłębiowskiego Parku Sportowego został we wrześniu 2017 roku. Wtedy też powstała spółka, która odpowiedzialna jest za budowę stadionu, hali i lodowiska na Górce Środulskiej w Sosnowcu.

Co ciekawe, prezes ZPS-u nigdy nie wypowiadał się publicznie na temat inwestycji. Nie uczestniczył też na organizowanych przez urząd konferencjach prasowych na ten temat. O budowie wspomnianych obiektów zawsze wypowiadali się prezydent Arkadiusz Chęciński i jego zastępca Jeremiasz Świerzawski.

Jeremiasz Świerzawski i Arkadiusz Chęciński – fot. MZ
Jeremiasz Świerzawski i Arkadiusz Chęciński – fot. MZ

Teraz już wiemy, że Mariusz Kmera nie będzie zarządzał spółką. W czerwcu złożył rezygnację. Rada nadzorcza wybrała więc nowego prezesa. Został nim Jacek Gaim, dotychczasowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami w Sosnowcu.

Jacek Gaim związany jest z sosnowiecką Platformą Obywatelską. W wyborach samorządowych w 2014 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat radnego. Po wyborach objął stanowisko prezesa MPGO w Sosnowcu. Wcześniej pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Świętochłowicach. Był także dyrektorem ds. marketingu i PR oraz rzecznikiem prasowym w Czarnych Sosnowiec, a także prezesem Śląska Świętochłowice.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Zagłębiowski Park Sportowy to jedna z największych inwestycji w historii Sosnowca. W jego skład wejdzie stadion piłkarski na 12 tys. widzów z możliwością rozbudowy do 15 tys., hala sportowa i lodowisko. Oba obiekty mają pomieścić do 3 tys. osób. – To jedna z największych i najważniejszych inwestycji w regionie – mówił przed kilkoma miesiącami Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

21 maja Urząd Miejski w Sosnowcu wydał już pozwolenie na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego. Magistrat jest także w posiadaniu projektu budowlanego. Dokumentacja jest bardzo obszerna i zgromadzona została w dziesięciu tomach.

Zagłębiowski Park Sportowy ma kosztować blisko 200 mln zł. Inwestycja ma zostać sfinansowana z kredytu zaciągniętego przez miasto lub z obligacji wyemitowanych przez spółkę ZPS.

Przetarg na budowę nowoczesnego kompleksu sportowego ma ruszyć we wrześniu lub w październiku. Wcześniej urzędnicy mówili o sierpniu, ale już teraz wiadomo, że termin jest nieaktualny. – Zagłębiowski Park Sportowy to bardzo ważna inwestycja na lata. Nie możemy działać pochopnie i stąd ta zmiana terminu – tłumaczył kilka tygodni temu prezydent Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Przetarg na budowę ZPS będzie dwustopniowy. W pierwszym etapie miasto wybierze firmy, które mają największe doświadczenie przy tego typu inwestycjach. Drugim etapem będzie elektroniczna aukcja, w której zainteresowane firmy będą mogły zbić cenę. Podobne rozwiązanie zastosowano przy wyborze wykonawcy, który wybuduje nową Komendę Miejską Policji w Sosnowcu.