Park Prochownia w Czeladzi już wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ma on bowiem zostać przekształcony w park rozrywki. Co takiego ma się zmienić?

Park Prochownia w Czeladzi już wkrótce przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ma on bowiem zostać przekształcony w park rozrywki. Co takiego ma się zmienić?

Mieszkańcy Piasków już wkrótce będą mieć nie lada atrakcję. Znany park Prochownia już wkrótce zmieni swoje oblicze i będzie bardziej przyjazny dla czeladzian.

– Mamy już koncepcję projektową, która powstała w oparciu o wiele konsultacji, zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą z naszych szkół – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Autorem zagospodarowania parku jest katowicki architekt Wojciech Gierlotka z firmy Lotka.

Park Prochownia w Czeladzi - fot. UM Czeladź

Mieszkańcy są za zmianami

Zadowolenia z planów przebudowy parku nie ukrywają mieszkańcy Czeladzi i lokalni działacze.

– Nowe zagospodarowanie Parku Prochownia to wspaniała wiadomość, zwłaszcza dla mieszkańców Piasków. Lata świetności Prochowni już dawno minęły, obecne usytuowanie dawnego amfiteatru nie pozwala na organizowanie wydarzeń na taką skalę jak np. Dni Piasków. Wśród mieszkańców wiele było też głosów krytycznych dot. bezpieczeństwa w parku, czy chociażby dostosowania ścieżek do potrzeb mam spacerujących z wózkami. Planowane rozwiązania na pewno pozytywnie wpłyną na estetykę parku, ale co ważniejsze – uczynią z niego park rodzinny, dostosowany do potrzeb najmłodszych i najstarszych mieszkańców Czeladzi – uważa radna Patrycja Juszczyk.

Park będzie zmieniany etapami

Park Prochownia będzie się zmieniał etapami. – Projekt posiada prawomocne pozwolenie na budowę. Wsłuchujemy się jeszcze w drobne uwagi zgłaszane przez mieszkańców – przekazał Tomasz Michałek z biura prasowego Urzędu Miasta w Czeladzi.

Co w pierwszej kolejności ma się zmienić? – W pierwszym etapie powstaną ścieżki, oświetlenie i plac zabaw. Następne etapy budowy realizowane będą w kolejnych latach, w zależności od możliwości budżetowych miasta – podkreśla Tomasz Michałek.

Park Prochownia w Czeladzi - fot. UM Czeladź

Jak dodają urzędnicy, przetarg na realizację projektu zostanie ogłoszony w kwietniu lub w maju 2017 roku. – Z ogromną satysfakcją uczestniczę w procesie przemiany Piasków, a nowe zagospodarowanie parku Prochownia ma szansę stać się jedną z najważniejszych inwestycji tej części miasta – na pewno jedną z najbardziej oczekiwanych przez mieszkańców – dodaje radna Juszczyk.

Kolejny park czeka w kolejce

Jest też duża szansa, na kolejną wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycję, czyli przebudowę parku Grabek. – Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie inwestycji. Czekamy na rozstrzygnięcie w tej sprawie – poinformował nas Tomasz Michałek.

Tak ma wyglądać park Prochownia w Czeladzi:

Jak oceniasz służbę zdrowia w naszym regionie?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...