Uczniowie z II LO w Będzinie oraz dwóch dąbrowskich szkół dostali się do wojewódzkiego etapu olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

Wszystkie badania pokazują, że przeciętny Polak ma niewielką wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych. Wydaje się, że jest to wiedza elitarna zarezerwowana dla specjalistów. Świadomość jest bardzo ograniczona, zwłaszcza wśród młodszych pokoleń, stąd też pomysł na wprowadzenie do szkół projektów edukacyjnych, w tym „Lekcji z ZUS” realizowanych w szkołach ponadpodstawowych.

Z roku na rok coraz więcej uczniów bierze w nich udział, a momentem weryfikacji jest olimpiada „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Składa się ona z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego. Na laureatów centralnego finału czekają nie tylko cenne nagrody, w postaci laptopów, tabletów i czytników e-book, ale również indeksy na najlepsze polskie uczelnie.

Młodzież ma za sobą już pierwszy etap, w którym wyłoniono 20 najlepszych szkół w naszym województwie. Każdą ze zwycięskich placówek reprezentować będzie trzyosobowa grupa uczniów. Jak co roku konkurencja w województwie śląskim jest ogromna, bo to tutaj w konkursie bierze udział największa liczba uczniów w Polsce – 4834 uczniów ze 139 szkół.

Z naszego regionu, do etapu wojewódzkiego dostały się szkoły: II LO z Będzina zdobywając 60 punktów na 60 możliwych, II LO z Dąbrowy Górniczej z 59 punktami oraz Zespół Szkół Ekonomicznych z Dąbrowy Górniczej z 56 punktami.

W pierwszym etapie olimpiady młodzież musiała odpowiedź na 20 pytań. Z jakiego ubezpieczenia przysługuje zasiłek pogrzebowy, dla kogo jest ustalany kapitał początkowy, jakie raporty imienne za pracownika składa pracodawca – to tylko przykład niektórych pytań, z którymi musieli zmierzyć się uczniowie. Wysokie wyniki, które zdobyli uczniowie z Będzina i Dąbrowy Górniczej świadczą o tym, że wiedzą oni więcej niż niejeden dorosły Polak.

– Jesteśmy bardzo podbudowani postawą młodych ludzi, którzy podjęli się zadania zapoznania się z ubezpieczeniami społecznymi. Nie jest to łatwy i prosty temat. Choć nauka na pewno nie pójdzie w las, bo zdobyta dziś wiedza w dorosłym życiu będzie niezbędna – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

Wojewódzki etap olimpiady o ubezpieczeniach społecznych odbędzie się 15 marca w Oddziale ZUS w Chorzowie. To właśnie wtedy wyłoniony zostanie reprezentant województwa śląskiego w finale olimpiady, która odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie.