Piłkarze Zagłębia Sosnowiec rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej pierwszej ligi. W pierwszych zajęciach wzięło udział 26 zawodników.

W poniedziałek, 8 stycznia, piłkarze Zagłębia Sosnowiec spotkali się na pierwszym w tym roku treningu. Trener Dariusz Dudek zaprosił na pierwsze zajęcia dwóch młodych wychowanków z drugiej drużyny – Konrada Kumora oraz Mikołaja Gądka.

– Mają oni potencjał i chcę im się dokładnie przyjrzeć. Chcę też dać bodziec wszystkim zawodnikom naszej akademii, aby się rozwijali, tak jak m.in. Patryk Mularczyk. Wychowankowie muszą wiedzieć, że można przejść wszystkie szczeble i znaleźć się w pierwszej drużynie – wyjaśnia trener Dudek.

Pierwszy trening Zagłębia Sosnowiec – fot. Gracjan Labus/zaglebie.eu
Pierwszy trening Zagłębia Sosnowiec – fot. Gracjan Labus/zaglebie.eu

Na treningu pojawił się także wypożyczony w grudniu z Lecha Poznań 18-letni Tymoteusz Puchacz. Był też testowany przez sosnowiecki klub Anglik Callum Rzonca. Urodzony w Leeds 20-letni boczny pomocnik jako junior grał w Huddersfield Town oraz Barnsley. Później przeszedł do York City, skąd był wypożyczany do Stamford i Harrogate Town, a w lipcu ubiegłego roku podpisał kontrakt z North Ferriby. W grupie północnej angielskiej National League (szósty poziom rozgrywkowy) jesienią rozegrał 17 spotkań. Powrócili też Martin Pribula i Sebastian Milewski, którzy jesienią byli kontuzjowani. Na pierwszych zajęciach zabrakło Żarko Udovicicia, który do kolegów z szatni ma dołączyć we wtorek.

– To jest mój pierwszy samodzielny okres przygotowawczy. Pierwszy raz będę też przeprowadzał transfery. Rozpoczynamy przygotowania do nowej rundy i mam nadzieję, że zakończy się ona sukcesem. Na pewno boisko wszystko zweryfikuje – uśmiecha się Dariusz Dudek.

Pierwszy trening Zagłębia Sosnowiec – fot. Gracjan Labus/zaglebie.eu
Pierwszy trening Zagłębia Sosnowiec – fot. Gracjan Labus/zaglebie.eu

Trener Dariusz Dudek nie zamierza robić jednak żadnej rewolucji w kadrze. – W klubie potrzebna jest stabilizacja. Uważam, że mamy ciekawą kadrę. Są to zawodnicy, którzy chcą coś udowodnić i dla Zagłębia zrobią wszystko. Jeśli chodzi o transfer, to chcielibyśmy pozyskać bardzo dobrego piłkarza na pozycję numer sześć. Rozmawiamy z kilkoma osobami, ale nie chcemy się pomylić i mamy jeszcze na to trochę czasu – przekazał trener Dudek.

Pierwszy trening Zagłębia Sosnowiec – fot. Gracjan Labus/zaglebie.eu
Pierwszy trening Zagłębia Sosnowiec – fot. Gracjan Labus/zaglebie.eu

Zimą podopieczni Dariusza Dudka rozegrają sześć sparingów (13 stycznia z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza, 17 stycznia z Cracovią Kraków, 24 stycznia z Podbeskidziem Bielsko-Biała, 31 stycznia z Rekordem Bielsko-Biała i Puszczą Niepołomice oraz 24 lutego z GKS-em Bełchatów).

– Dobierając sparingpartnerów, chciałem zagrać z drużynami z ekstraklasy. Chcę zobaczyć zawodników na tle wymagających rywali i od początku wyciągać odpowiednie wnioski – podkreśla trener sosnowiczan.

Piłkarze Zagłębia – po raz pierwszy po awansie na zaplecze ekstraklasy – wybiorą się również na zagraniczne zgrupowanie. W dniach 5-14 lutego będą trenować w Hiszpanii. Podczas pobytu na Półwyspie Iberyjskim Zagłębiacy rozegrają dodatkowo trzy mecze kontrolne.

– Są to sprawdzone rejony. Byłem tam wcześniej z Piastem Gliwice. Mamy tam zagwarantowane bardzo dobre warunki – dodaje Dariusz Dudek.

Lista zawodników na pierwszym treningu:

Bramkarze: Dawid Kudła, Matko Perdijić, Aleksander Kłosek.

Obrońcy: Arkadiusz Jędrych, Mateusz Cichocki, Robert Sulewski, Igor Krzykowski, Nuno Malheiro, Arkadiusz Najemski, Tymoteusz Puchacz, Konrad Kumor.

Pomocnicy: Tomasz Nowak, Martin Pribula, Patryk Mularczyk, Michał Kieca, Mikołaj Gądek, Sebastian Milewski, Callum Rzonca, Rafał Makowski, Tomasz Nawotka, Adam Banasiak, Konrad Wrzesiński.

Napastnicy: Alexander Cristavao, Vamara Sanogo, Jan Janosz, Szymon Lewicki.