Wolontariusze lokalnych organizacji oraz społeczni działacze na rzecz zwierząt zgodnie zachęcają do kastracji zwierząt domowych. Ma ona korzyści wielowymiarowe i jest wraz z chipowaniem jedynym sposobem ograniczenia bezdomności zwierząt w naszym mieście.
Minął marzec, zwyczajowo nazywany miesiącem sterylizacji, ale nadal niektóre gabinety weterynaryjne mają promocyjne ceny zabiegów kastracji. Ciężko o lepszy czas na taką decyzję. Nie zwlekaj jeżeli jesteś opiekunem zwierzęcia, które jeszcze nie miało takiego zabiegu. Nie musisz czekać na pierwszą rujkę/cieczkę swojej pupilki. Suka czy kotka nie musi mieć miotu – to szkodliwy mit. Poza zapobieganiem niechcianym ciążom ma on pozytywny wpływ na zdrowie zwierząt – zapobiega u samic ropomaciczu, nowotworom jajników, ciążom urojonym oraz wykonany odpowiednio wcześnie chroni przed nowotworami listwy mlecznej, a u samców nowotworom jąder i częstemu, u starszych psów, przerostowi prostaty. W niektórych wypadkach może też działać na zwierzęta wyciszająco i zmniejszyć problemy behawioralne. U kotów ogranicza też ryzyko zakażenia FIV i FeLV, groźnymi wirusami, które mogą przenosić się drogą płciową.
Istnieje wiele korzyści dla samych zwierząt i ich właścicieli. Warto jednak wspomnieć, że kastracja ma dodatkowy wymiar – zapobiega bezdomności. Jak pokazują przykłady innych gmin, jeżeli odpowiednio wiele zwierząt będzie wykastrowanych skala bezdomności zacznie się zmniejszać. Liczba zwierząt trafiających do sosnowieckiego schroniska od lat jest na podobnym poziomie. W 2020 roku trafiło do niego 513 kotów i 774 psów. Część zwierząt została odebrana przez właścicieli, ale większość kotów i 307 psów zostało w nim na dłużej. Do tego dochodzą zwierzęta trafiające pod opiekę lokalnych organizacji dla zwierząt i jest ich również kilkaset rocznie. Zdecydowana większość z nich to zwierzęta, które przyszły na świat w wyniku niekontrolowanego rozmnażania. Mniej rodzących się maluchów to też większa szansa na dom dla tych, które na niego już dziś czekają. Pomyślmy również o nich.
Rozumiejąc to, Rada Miasta Sosnowiec na ostatniej sesji przegłosowała projekt programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt na rok 2021, do którego na wniosek zespołu ds. ochrony zwierząt włączone zostały kastracje zwierząt właścicielskich.
– Wszyscy mają nadzieję, że niebawem wejdzie w życie i mieszkańcy uzyskają kwotę 20 tysięcy złotych z budżetu gminy na zabiegi kastracji swoich psów i kotów – mówią lokalni działacze na rzecz zwierząt. – Stworzenie możliwości bezpłatnego wykonania zabiegu powinno zachęcić osoby, dla których do tej pory finanse były problemem przy podjęciu decyzji. Warto też pamiętać, że mieszkańcy nadal będą mogli, jak w ubiegłych latach, za darmo wszczepić mikrochip swojemu psu i kotu w wybranych lecznicach. Jest to nadajnik wielkości ziarna ryżu umieszczany bezboleśnie pod skórą, którego numer jest zapisany w specjalnej bazie z danymi właściciela. Jeżeli pies lub kot zaginie, każda lecznica, organizacja prozwierzęca i schronisko będą mogły szybko ustalić właściciela i zwierzę szybko oraz bezpiecznie wróci do domu – dodają.
Warto również pamiętać, że będąc opiekunem kotów wolnożyjących można je wykastrować za darmo. Urząd Miasta Sosnowiec posiada bezpłatne talony na zabiegi w jednej z dwóch lecznic biorących udział w akcji. Zwierzęta można złapać przy pomocy pożyczonej pułapki, a następnie, w umówionym terminie dostarczyć je do lecznicy oraz po zabiegu i okresie rekonwalescencji w lecznicy, odebrać i wypuścić w miejscu bytowania. Koty są dzięki temu zdrowsze, a przy okazji ograniczamy przykry zapach moczu jaki może przeszkadzać sąsiadom. Opiekunowie kotów wolnożyjących mogą też liczyć na wsparcie gminy w postaci karmy dla dzikich podopiecznych zapisując się w schronisku jako karmiciel.
Gmina Sosnowiec dba o dobrostan czworonożnych przyjaciół.
– Jeżeli jesteś mieszkańcem Sosnowca skorzystaj z dostępnych możliwości lub zapewnij kastrację/mikrochip swojemu zwierzęciu we własnym zakresie. Więcej informacji o prowadzonych przez gminę programach można uzyskać w Urzędzie Miasta. Prosić też warto o reagowanie na krzywdę zwierząt w naszym otoczeniu oraz o uszanowanie innych mieszkańców sprzątając po swoich pupilach – podkreślają osoby działające na rzecz zwierząt.