Już po raz kolejny mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego będą mogli podziwiać prace twórców ludowych. 30 czerwca odbędzie się XI Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła.

W niedzielę, 30 czerwca w parku przy Pałacu Mieroszewskich w Będzinie swoje wyroby zaprezentują rzemieślnicy i artyści z całego regionu. Tego dnia, już po raz jedenasty, odbędzie się Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła, który pozwala zaprezentować mieszkańcom różnorodne wyroby tradycyjne, wykonywane metodami naturalnymi przy użyciu ekologicznych surowców.

Wydarzenie od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego, jak i całego województwa śląskiego. – Z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców regionu i województwa, a także pochlebne recenzje, impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych województwa śląskiego – podkreślają organizatorzy.

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ
Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ

Na jarmarku prezentować się będą rzeźbiarze, malarze, garncarze, ceramicy, wytwórcy biżuterii i zabawek (strefa rzemiosła i rękodzieła) oraz piekarze, cukiernicy, pszczelarze, producenci wyrobów wędliniarskich, wytwórcy naturalnych soków, kwasów chlebowych i innych potrwa regionalnych z całej Polski (strefa gastronomiczna).

Nie zapomniano także o muzycznych doznaniach. W tym roku na jarmarcznej scenie wystąpią zespoły folklorystyczne oraz folkowe, takie jak: Derwana, Runika i Dziewanna. Ponadto, wzorem ubiegłego roku gościom wydarzenia zostaną udostępnione dwie strefy: relaksu i malucha.

W strefie relaksu uczestnicy będą mogli odpocząć w cieniu parkowych drzew, natomiast w strefie dla najmłodszych uczestników jarmarku prowadzone będą bezpłatne warsztaty i zabawy edukacyjne. Nuda nikomu nie grozi!

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ
Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie – fot. Arch. TZ

– Jak co roku zachęcamy do udziału w bezpłatnych warsztatach rękodzieła. Zazwyczaj w ofercie znajdują się warsztaty garncarstwa, malowania ceramiki, zdobienia serwetek haftem krzyżykowym, wykonywania koronki czółenkowej, bibułkarstwo, wyplatanie ze słomy, wyrób kwiatów z osiki, malowanie techniką kropkową czy zdobienie zabawki ludowej – wyliczają organizatorzy.

Jarmark Rzemiosła i Rękodzieła rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa do 20.00.

Patronem medialnym Jarmarku Rzemiosła i Rękodzieła w Będzinie jest tygodnik Twoje Zagłębie.