Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu przygotował dla mieszkańców wodną atrakcję. Od 10 lipca będzie można skorzystać z nowej oferty ośrodka, rusza wypożyczalnia kajaków.

Spływy kajakowe to doskonały sposób spędzania wolnego czasu, rekreacja i sport, ale również fajna przygoda w otoczeniu dzikiej przyrody i pięknych krajobrazów. Nie dziwi zatem fakt, że ta aktywność w Polsce cały czas się rozwija i cieszy się coraz większą popularnością. Wkrótce także mieszkańcy Sosnowca i miast ościennych będą mogli się o tym przekonać.

10 lipca rusza wypożyczalnia kajaków, która dostępna będzie na terenie Kompleksu Sportowego przy ul. Orląt Lwowskich 70 w Sosnowcu. W czasie letnich wakacji czynna będzie w tygodniu od godziny 9.00 do 19.00, natomiast w weekendy od 10.00 do 19.00.

Wypożyczalnia nie będzie dostępna w poniedziałki i czwartki. Wówczas organizowane będą zajęcia z nauki pływania kajakiem dla dzieci biorących udział w programie na rzecz propagowania trzeźwości „Z kajakiem i wodą na Ty”. Projekt ten ma zachęcić młodych ludzi do aktywnej formy spędzania czasu. Łącznie z programu skorzysta 182 dzieci w wieku od 10 do 13 lat.

Opłata za wypożyczenie kajaków za 1 sztukę do 1,5 h wynosi 10,00 zł, do 3 h – 20,00 zł, natomiast całodniowe – 40,00 zł. W cenę wliczone są kapoki i wiosła.

– Istnieje możliwość transportu sprzętu wodnego na miejsce startu po wcześniejszym uzgodnieniu z administratorem lub wypożyczenia przyczepy do przewozu kajaków, tylko w przypadku wypożyczenia min. 8 sztuk – mówi Leszek Rakoczy, kierownik obiektu.

W ofercie wypożyczalni znajdą się kajaki dwuosobowe (8 sztuk) oraz jednoosobowe (7 sztuk). Kajak może wypożyczyć tylko osoba pełnoletnia po okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem.

Osoba niepełnoletnia może korzystać wyłącznie pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Proponowane trasy spływu: start Sławków M.O.K., gdzie swój koniec będzie miał w Maczkach oraz Maczki, a kończyć się będzie w Sosnowcu Niwka przy pomniku „Trójkąta Trzech Cesarzy”.

Celem spływów kajakowych jest zapoznanie z walorami krajobrazowymi rzeki Biała Przemsza, upamiętnienie wartości historycznych pomnika Trójkąta Trzech Cesarzy oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia.

Warto wspomnieć, że tereny przy ujściu Białej Przemszy do Czarnej Przemszy były przed stu laty atrakcją turystyczną jako tzw. Trójkąt Trzech Cesarzy – miejsce, gdzie zbiegały się granice trzech mocarstw – pruskiego, austriackiego i rosyjskiego.