Komisja przemysłu, badań naukowych i energii Parlamentu Europejskiego (ITRE) podczas wtorkowego posiedzenia opowiedziała się w przyjętej opinii do projektu budżetu na 2020 r. za zapewnieniem 20 mln euro na wsparcie regionów górniczych.

We wtorek, 3 września podczas głosowaniach w komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego posłowie poparli poprawkę autorstwa Jerzego Buzka o zapewnieniu w budżecie Unii Europejskiej na 2020 r. 20 milionów euro na wsparcie regionów górniczych.

– 20 mln euro na Platformę Wsparcia Regionów Górniczych na przyszły rok to kwota rekordowa, ale nie ostateczna. Dzięki tym pieniądzom m.in. Śląsk czy Zagłębie będą się mogły lepiej przygotować do korzystania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej z budżetem co najmniej kilku miliardów euro w ramach nowego siedmioletniego budżetu UE. To nasz cel – skomentował po głosowaniu Jerzy Buzek.

Zdaniem byłego premiera pomoc dla mieszkańców regionów żyjących dotąd głównie z węgla jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej, co powinno przyczynić się jeszcze większych środków w kolejnych unijnych budżetach.