W niedzielę, 12 stycznia, już po raz 28. zagra najpopularniejsza orkiestra w Polsce – Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do akcji przyłącza się Sosnowiec, gdzie już po raz kolejny odbędzie się wojewódzki finał.

Tegorocznym celem fundacji jest pozyskanie funduszy na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Jednym z beneficjentów WOŚP jest Sosnowickie Centrum Pediatrii do którego w przyszłym roku trafi kolejny sprzęt.

– W sumie od 2016 roku otrzymaliśmy sprzęt warty ponad 600 tys. zł. To m.in. ultrasonografy czy stanowisko do resuscytacji – podkreśla Andrzej Siwiec, prezes Sosnowieckiego Centrum Pediatrii.

WOŚP w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
WOŚP w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Wojewódzki finał ponownie w Sosnowcu

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wojewódzkie śląskim ponownie odbędzie się w Sosnowcu. Tradycyjnie Górka Środulska będzie miejscem występów i koncertów, a także „światełka do nieba”. Imprezy pod dachem natomiast ponownie odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Braci Mieroszewskich.

– Nie mam żadnych wątpliwości, że warto organizować finał WOŚP w Sosnowcu. Każdego roku tłumy mieszkańców Sosnowca oraz Zagłębia bawią się wspólnie, słuchając gwiazd muzyki, a przede wszystkim pomagając. Dlatego nie inaczej będzie w tym roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sosnowiec w telewizji

Podobnie, jak w ubiegłym latach Sosnowiec został partnerem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przy tworzeniu transmisji telewizyjnej z 28. finału WOŚP. To oznacza, że sosnowieckie wydarzenia będą gościły na antenach stacji TVN, TTV i TVN24.

Atrakcji na pewno nie zabraknie. 28. finał w Sosnowcu rozpocznie się w hali widowiskowo-sportowej przy Braci Mieroszewskich, już od godziny 10.00. Na miejscu mnóstwo atrakcji, m.in. strefa zdrowia, strefa sportowa i strefa artystyczna.

Główne wydarzenia od godziny 15.00 przy Górce Środulskiej, gdzie na scenie pojawią się Patrycja Markowska, Dżem, Skankan i Tabula Rasa. Kulminacją będzie niepowtarzalne światełko do nieba – bezhukowy pokaz iluminacji – podkreśla prezydent Sosnowca.

WOŚP w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
WOŚP w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Zabawa od rana

Otwarcie – hymn WOŚP – sosnowiecka orkiestra dęta wielkoorkiestrowa akademia udzielania pierwszej pomocy – ratujemy i uczymy ratować – pokazy, kursy i instruktaże udzielania pierwszej pomocy przy udziale ogromnej liczbie uczniów sosnowieckich szkół – największa Pucha w Polsce.

Ponadto, na uczestników czekać będzie strefa zdrowia, gdzie przygotowane będą stałe punkty nauczania udzielania pierwszej pomocy, konsultacje lekarskie, masaże, pomiary ciśnienia, pomiary wagi, wywiad pielęgniarski, wywiad stomatologiczny, nauka mycia zębów dla najmłodszych czy konsultacje dietetyczne lub z kosmetyczką – pielęgnacja ciała, makijaż.

Nie zabraknie strefy artystycznej z warsztatami artystycznymi, kulinarnymi oraz występami zespołów muzycznych i tanecznych, magików i iluzjonistów, a także strefy sportowej. Ponadto, spotkanie z dziećmi, które korzystały ze sprzętu ufundowanego przez WOŚP oraz spotkanie z lekarzami, którzy korzystają ze sprzętu ufundowanego przez WOŚP.

Przygotowanych atrakcji jest jeszcze więcej: kawiarenka, licytacje, bawialnia dla dzieci, fotobudka, Wielki Kiermasz Wielkoorkiestrowy na rzecz WOŚP. – Podobnie jak przed rokiem jedną z atrakcji będzie kolejna edycja Wielkoorkiestrowej Gry Miejskiej. To nic innego, jak nowoczesna wersja podchodów. Celem uczestników będzie odnalezienie specjalnych wolontariuszy WOŚP i wrzucenie do ich puszek datku. Zadaniem graczy jest zebranie jak największej liczby pieczątek w jak najkrótszym czasie. Osoba, która będzie miała najwięcej pieczątek i dotrze najszybciej na metę w Hali MOSiR-u wygrywa – opowiada Ewelina Stasik, dyrektor IX LO w Sosnowcu, jedna z organizatorek sosnowieckiego finału WOŚP.