W środę, 7 listopada w Pałacu Mieroszewskich odbędzie się otwarcie wystawy „Droga do niepodległej. Listopad 1918 w Zagłębiu Dąbrowskim”.

Ekspozycja powstała z okazji obchodów jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wystawa na poszczególnych planszach obrazuje przebieg wydarzeń z jesieni 1918 w miastach Zagłębia Dąbrowskiego – Będzinie, Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Siewierzu, Sławkowie, Sosnowcu i Zawierciu. Oprócz informacji tekstowych opisujących historyczne fakty z tamtego okresu, zamieszczono również archiwalne fotografie z wymienionych miejscowości, ważnych dla nich postaci oraz dokumentów.

Ekspozycja została opracowana dzięki współpracy wielu instytucji kultury z całego regionu. Organizatorami wystawy jest Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu.

Wystawę będzie można oglądać w Będzinie w Pałacu Mieroszewskich od 7 listopada – 19 listopada, w Urzędzie Miejskim w Będzinie od 20 listopada – 10 grudnia, a także w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej od 11 grudnia – 31 grudnia. Wernisaż wystawy odbędzie się 7 listopada o godz. 10:00 w Pałacu Mieroszewskich.