Przez cały miesiąc, w murach Pałacu Kultury Zagłębia, będzie można podziwiać wystawę malarstwa znanego dąbrowskiego artysty – Macieja Kota. Wernisaż wystawy z cyklu „Session 3.21” już 15 marca.

Na wystawę swoich prac – a właściwie w podróż, pełną piękna – artysta zaprasza do Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Wystawa, na którą składać się będzie kilkadziesiąt prac, jak mówi Maciej Kot jest odzwierciedleniem wartości pomiędzy granicami jakie nas dzielą, a jednak są nierozłączne, zawsze towarzyszące. To jedna opowieść artysty stąpającego po delikatnym lodzie, który wie, że siłą jest być i przeżyć, pozostać silnym i posiadać wiarę w siebie.

– Wystawa ukazuje podejście ekspresyjne, gdzie nurtem widocznym staję się symbolizm i drapieżna struktura z odważną tematyką. Droga między groteską, żartem, życiem a śmiercią – mówi Maciej Kot.

Artysta malarz ukazuje jak wielką wartością jest miłość, szacunek i przyjaźń, używając form kolażu w pracach, gdzie tematyką jest sam człowiek i to co w nim się skrywa.

Prace malarza będą prezentowana od 15 marca do 15 kwietnia w godzinach otwarcia Pałacu Kultury Zagłębia, w przestrzeniach wystawienniczych przy sali teatralnej. Wernisaż odbędzie się 15 marca o godz. 17:00 w kawiarni. W tym roku artysta planuję około ośmiu wystaw na terenie kraju. Każda będzie innym cyklem.

MACIEJ KOT

Maciej Kot to artysta pochodzący z Dąbrowy Górniczej, którego, jak sam mówi, celem jest wyczerpanie granic możliwości w ukazaniu obrazu sztuki inteligentnej. Realizuje projekty, w których lubi sam siebie odkrywać i eksperymentować. W sztuce malarstwa uprawia silny symbolizm. Ekspresyjny i znaczący, mający swój przekaz.

Anatomia człowieka i fizjologia stanowi bardzo istotny czynnik w jego twórczości. Inspiracje artystyczne na polu naukowym czerpie realizując prace badawczą w Instytucie, Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Maciej Kot - fot. Maciej Kot/Facebook
Maciej Kot – fot. Maciej Kot/Facebook

Maciej Kot to także artysta, któremu dzieci zawdzięczają kolorowe bajkowe szpitale. Szarość w lecznicach zaczął zmieniać od 2000 roku, kiedy to rozpoczął program „Motylkowe Szpitale” Fundacji „Porozumienie bez Barier” Jolanty Kwaśniewskiej. 18 lat malując szpitalne wnętrza oddziałów dziecięcych zamienił je w krainy koloru, by pobyt ten mniej bolał. W latach 2000- 2018 wymalował już ponad 200 oddziałów szpitalnych dla dzieci.

Ta decyzja otworzyła nowy rozdział w życiu artysty rozpoczynając studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i rozpoczynając postępowanie zapowiedzi przygotowując się do otwarcia przewodu doktorskiego w Pracowni Interdyscyplinarnej.

Uczestniczył w wielu prestiżowych projektach i kampaniach. Współpracuję z wieloma fundacjami, instytucjami, a także wieloma znanymi artystami muzykami, aktorami, reżyserami, scenarzystami, poetami, naukowcami. Zapraszając ich do wspólnego działania na rzecz kultury, sztuki i nauki. Działania artysty zostały wielokrotnie wyróżnione, odznaczone przez liczne instytucje.

Mecenas Akademii Sztuki, Klubu Integracji Europejskiej w Warszawie (do roku 2013). Rzecznik prasowy i konsultant ds. kreatywności i kultury organizacyjnej Szpitala Dziecięcego im. prof. J. Bogdanowicza w Warszawie (do roku 2013). Artysta również zawodowo zajmował się procesami terapii zajęciowych wykorzystując nauki psychologii i psychologii barw. Od 2015 roku główny projektant i realizator programu marki „Kubuś” Kubusiowe Szpitale.