W sobotę, 27 lipca na terenie Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej odbędą się warsztaty, podczas których uczestnicy będą mogli zgłębić swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia.

Sobotnie warsztaty są częścią szeregu spotkań pt. „Fabryka? Naturalnie…”, których zamierzeniem jest podniesienie świadomości na temat zdrowego i ekologicznego stylu życia.

– Tym razem przekształcamy Fabrykę w miejsce przyjazne, naturalne, gdzie spędzimy czas rodzinnie i przyjaźnie nie tylko dla siebie, ale i środowiska – zapowiadają organizatorzy.

Pierwsze ze spotkań poświęcone będzie witrażowi z odzysku. Na warsztatach uczestnicy poznają technikę witrażową, wykonają lustro z materiałów z odzysku (szkło z recyklingu) oraz dowiedzą się, jak można wykorzystać surowce wtórne do ponownego przetworzenia i stworzenia artystycznych przedmiotów codziennego użytku.

Kolejnego dnia, w niedzielę, czekają zajęcia pt. „Na wodzie malowane”, podczas których poznać będzie można sztukę naturalnego zdobienia papieru za pomocą delikatnych rysików i farb pływających na powierzchni wody, które tworzą formy podobne do deseni marmuru.

– Misterne wzory namalowane na wodzie zachowane zostaną przez przyłożenie kartki papieru do jej powierzchni, tworząc przepiękne, zadziwiające, niezwykle dynamiczne kształty i barwne figury. Farby do malowania na wodzie zrobimy samodzielnie – zachęcają organizatorzy.

Weekendowe zajęcia rozpoczną się o godz. 14:00. W kolejnym tygodniu (3 i 8 sierpnia) sympatycy zdrowego stylu życia będą mogli wziąć udział w warsztatach wykonywania obrazu z naturalnego mchu oraz spędzić czas podczas zajęć jogi dla ciała i twarzy.

Fabryka- Naturalnie... - fot. mat. pras.
Fabryka- Naturalnie… – fot. mat. pras.

W trakcie wszystkich odbywających się warsztatów zorganizowana zostanie wymiana odzieżowa, książkowa i zabawkowa, w której będą mogli wziąć udział mieszkańcy miasta, również ci, którzy nie będą brali udziału w warsztatach. Podczas ostatnich warsztatów zorganizowana zostanie wystawa prac uczestników wcześniejszych wydarzeń.

Aby jeszcze lepiej poznać zasady i ideę zdrowego życia przygotowano projekt „Kupuję, nie marnuję”, który składa się z praktycznych warsztatów ekologicznego stylu życia w duchu idei „Zero waste”. Podczas warsztatów uczestnicy nabędą umiejętności pomocne w zmianie stylu życia i podniesienia własnej świadomości ekologicznej.

Kupuję nie marnuję - fot. mat. pras.
Kupuję nie marnuję – fot. mat. pras.

Dodatkowo podczas trwania projektu zorganizowana zostanie wymiana odzieży zabawek, podczas której wszyscy chętni będą mogli przynieść nieużywaną odzież i wymienić na inną. Jest to projekt rodzinny. Udział bezpłatny. Zajęcia odbywają się w Wolnej Przestrzeni w Dąbrowie Górniczej (al. Piłsudskiego 36c/620).