Wiemy, jak po przebudowie ma wyglądać „Patelnia” i plac przed dworcem kolejowym w Sosnowcu. Największa zmiana to likwidacja parkingu i przykrycie „Patelni” dachem. Jak Wam się podoba koncepcja przebudowy centrum Sosnowca?

Plac Stulecia bez dziury w ziemi, pomnik Jana Kiepury przed dworcem kolejowym i rotunda, w której znajdą się toalety i centrum informacji miejskiej – to główne zmiany, jakie czekają mieszkańców Sosnowca.

W ubiegłym tygodniu SARP rozstrzygnął konkurs na przebudowę centralnej części stolicy Zagłębia Dąbrowskiego.

– W sumie wpłynęło 38 zgłoszeń. Przez pierwszy etap przebrnęły 23 firmy, a ostatecznie na złożenie prac zdecydowało się pięcioro uczestników konkursu – podkreśla Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Sosnowcu.

Sąd konkursowy jednogłośnie wybrał koncepcję biura Amaya Architekci Bartosz Majewski z Katowic, o czym pisaliśmy tydzień temu.

– Praca racjonalnie definiuje poszczególne strefy wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej, tak by docelowo – w wyniku etapowych przekształceń – zintegrować przestrzeń południowej i północnej strony ulicy 3 Maja. Zaproponowane wschodnie i zachodnie przejścia dla pieszych w poziomie ulicy wyodrębniają obszar przyszłego centralnego placu metropolitalnego – wyjaśnia Henryk Piątek, sekretarz zarządu SARP i przewodniczący sądu konkursowego.

Zwycięska koncepcja przygotowana przez pracownię Amaya Architekci zakłada m.in. likwidację parkingu przed dworcem. W jego miejscu powstanie miejski plac z pomnikiem Jana Kiepury. Architekci chcą połączyć Plac Stulecia z placem przed dworcem. Pomysł zakłada także częściowe przykrycie pasażu, stworzenie fontanny i budowę rotundy, w której znajdą się toalety i centrum informacji miejskiej. Pojawi się również zieleń i dwa przejścia dla pieszych.

Jak Wam się pogoda zwycięska koncepcja przebudowa centrum Sosnowca? Zapraszamy do dyskusji!

Czy podoba Ci się zwycięska koncepcja przebudowy centrum Sosnowca?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...