Nowy prezydent Zawiercia Łukasz Konarski na początku swoich rządów podjął zaskakującą decyzję. Nie powołał wiceprezydentów. Na swojego zastępcę wybrał natomiast 16-latka.

40-letni Łukasz Konarski w wyborach prezydenckich w Zawierciu pokonał w drugiej turze Witolda Grima. Swoje rządy rozpoczął w dość nietypowy sposób. Nowy włodarz miasta nie powołał żadnych wiceprezydentów.

– Patrząc na obecną sytuację finansową, nie stać nas na to. Pierwsze dni pracy poświęcę na dogłębną analizę stanu finansów miasta, przeprowadzę również audyt. Niepowoływanie wiceprezydentów da nam łącznie oszczędność 1,5 mln złotych w okresie całej kadencji – podkreśla.

16-latek zastępcą prezydenta

Konarski powołał jednak swojego „młodzieżowego zastępcę”. Został nim 16-letni Jakub Kosoń, uczeń I LO w Zawierciu. Nastolatek jest radnym Młodzieżowej Rady Miasta Zawiercie, wcześniej prowadził portal informacyjny, organizował też wiele kulturalnych projektów dla młodzieży. Co ważne, Jakub Kosoń swoją nową funkcję będzie pełnić społecznie.

– To będzie tak naprawdę głos młodzieży, bo zależy mi na tym, aby młodzi w Zawierciu wreszcie wzięli sprawy w swoje ręce. Będę ich słuchał i z nimi współpracował na równych zasadach, jak z wszystkimi – argumentuje nowy prezydent Zawiercia.

Łukasz Konarski ze swoimi współpracownikami - fot. Facebook/Łukasz Konarski
Łukasz Konarski ze swoimi współpracownikami – fot. Facebook/Łukasz Konarski

„Miasto równych szans”

Skarbnikiem miasta został Marcin Gawłowicz, który wiele lat pracował jako główny księgowy w Miejskim Ośrodku Kultury. Z kolei nowym sekretarzem miasta została Agata Jarza-Korpyś.

– Przed nami zupełnie nowe wyzwania, nowe projekty i nowe cele, które będziemy osiągać. Wiem, że łatwo nie będzie. Stawiamy sobie poprzeczkę wysoko, aby zrealizować jak najwięcej dobrych projektów dla Zawiercia. Wierzę, że wprowadzimy nową jakość. Czeka nas dużo zmian. Ale co ważne – zmian mądrych, przemyślanych i skonsultowanych z mieszkańcami – dodaje Łukasz Konarski.