W pobliżu ośrodka CSiR na Pogorii III w Dąbrowie Górniczej pojawił się specjalny kosz w kształcie ryby, do którego można wrzucać plastikowe nakrętki. Skorzystają na tym dąbrowskie organizacje pozarządowe.

Dąbrowa Górnicza to kolejne zagłębiowskie miasto, w którym pojawił się specjalny kosz na nakrętki. Ma on pomóc potrzebującym, ale też promować proekologiczne działania i umacniać poczucie solidarności wśród mieszkańców.

Z propozycją postawienia kosza na nakrętki do prezydenta Marcina Bazylaka zgłosiło się Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom z Dąbrowy Górniczej, a jego zakup wsparła ALBA Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Kosz na plastikowe nakrętki w Dąbrowie Górniczej – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Podmiotami, na rzecz których będą zbierane nakrętki są dąbrowskie organizacje pozarządowe. – Środki ze sprzedaży plastiku posłużą do realizacji ich celów statutowych. Zgodnie z rekomendacją Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych podmiot będzie „opiekunem” kosza na nakrętki przez kwartał, pozwoli to na wsparcie podmiotów o różnych misjach – od działań na rzecz niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży po działania proekologiczne. Pierwszą organizacją – opiekunem kosza będzie Stowarzyszenie „Neuron” Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym, które środki pozyskane ze sprzedaży nakrętek przeznaczy na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydział Marki Miasta.

Kosz na nakrętki zlokalizowany w okolicy zbiornika Pogoria III ma nietypowy kształt ryby. – Przez dość nietypowy kształt chcemy zwrócić uwagę mieszkańców na problem zaśmiecania zbiorników wodnych. Mamy nadzieję, że mieszkańcy Dąbrowy Górniczej, którzy na co dzień eksplorują okolice Pogorii III, nakrętki zostawią w specjalnym koszu – to prosty sposób na zrobienie czegoś dobrego dla innych ludzi oraz dla planety! – dodaje Zdzisława Górska-Nieć.