14 maja ruszą kontrolne testy na obecność koronawirusa u podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czeladzi i pracowników przedszkoli. Lekarze pobiorą prawie 200 wymazów.

Niemal 200 wymazów od osób przebywających w czeladzkim Domu Pomocy Społecznej pobiorą lekarze szpitala w Czeladzi, który podjął się stałej opieki nad pensjonariuszami. To już drugi DPS, który skorzysta z pomocy zespołu medycznego miejscowego szpitala. W ubiegłym tygodniu akcję testowania przeprowadzono w Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Będzinie. Na 160 pobranych próbek wszystkie okazały się ujemne.

– Wobec epidemii mieszkańcy tych placówek są całkowicie bezbronni. To w większości starsi, obciążeni wieloma chorobami ludzie. Przebywają w dużych skupiskach na stosunkowo małej powierzchni, co drastycznie zwiększa możliwość rozprzestrzeniania się zakażenia. Tak stało się we Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii, gdzie wskaźniki śmiertelności wśród tej grupy dochodziły nawet do 50 proc. Także w Polsce mamy przykłady, jak tragiczne w skutkach może być pojawienie się koronawirusa w domu opieki. Dlatego wspólnie z władzami samorządowymi podjęliśmy działania, aby nie dopuścić do takiej sytuacji – tłumaczy dr Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji szpitala w Czeladzi.

Chcą uchronić pensjonariuszy i personel

Profilaktyczne testy w kierunku koronawirusa to jeden z elementów reżimu sanitarnego, jakie zalecili obu placówkom specjaliści ze szpitala. Kolejne to m.in. codzienna kontrola temperatury, stworzenie miejsc izolacji pacjentów, u których wystąpi gorączka, ograniczenie pracy personelu do jednego miejsca i stosowanie środków ochrony osobistej.

– Liczymy na to, że DPS-y, które objęliśmy opieką w pełni zastosują się do tych rekomendacji, dzięki czemu będziemy w stanie uchronić pensjonariuszy i personel przed koronawirusem – mówi Dariusz Jorg.

Także w czwartek, 14 maja, w namiotach przed szpitalem w Czeladzi rozpocznie się akcja pobierania wymazów od pracowników żłobka i przedszkoli. To jeden z etapów przygotowujących do wznowienia działalności tych placówek w mieście, które jest planowane 18 maja.